Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Baj, Warszawa. Podczas remontu odkryto historyczny napis na ścianie

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Teatr Baj, Warszawa. W remontowanym budynku odkryto historyczny napis na ścianie
Teatr Baj, Warszawa. W remontowanym budynku odkryto historyczny napis na ścianie zabytki.um.warszawa.pl
Teatr Baj, Warszawa. Podczas remontu w najstarszym teatrze lalek odkryto historyczny napis "SALA IMIENIA MINY ROTBLATOWEJ", zdobiący wejście do jednego z dawnych pomieszczeń. Teraz napis zostanie zdjęty, zakonserwowany oraz przeniesiony w reprezentacyjne miejsce. Dalsza część informacji poniżej.

Historyczne odkrycie w Teatrze Baj

Podczas remontu ponad stuletniego budynku przy ul. Jagiellońskiej 28, odkryto epokowy element na jednej ze ścian.,,W jednym z pomieszczeń, pod tynkiem, odsłonił się historyczny napis o treści 'Sala imienia Miny Rotblatowej'" - napisał na Facebooku stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Prawdopodobnie chodzi o dawczynię na rzecz przytułku. - Teraz napis zostanie zdjęty, zakonserwowany oraz przeniesiony w reprezentacyjne miejsce - poinformowało miasto.

W związku z faktem, iż napis ten zlokalizowany jest obecnie w projektowanym szybie windowym zostanie on zdjęty, zakonserwowany oraz przeniesiony w reprezentacyjne miejsce - czytamy na stronie urzędu.

Zobacz też: historyczne zdjęcia Warszawy sprzed stu lat

Tak wyglądała Warszawa ponad sto lat temu. Niepublikowane zdjęcia, przeleżały lata w archiwach [GALERIA]

Jak wyglądała Warszawa ponad sto lat temu? Niepublikowane zd...

Kim była wspomniana Mina Rotblat?

Urzędnicy zbadali, kim była kobieta, której imię i nazwisko wyłoniło się spod tynku.- Nasze małe śledztwo wykazało, że prawdopodobnie fundowała budowę przytułku dla dzieci przy ul. Jagiellońskiej znanego jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Pochowana jest na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. Dowiadujemy się, że nosiła panieńskie nazwisko Rosenberg, była dwukrotnie zamężna (I voto Prużan, II voto Rotblat), a zmarła 10 listopada 1919 r. w wieku 57 lat. Z inskrypcji na jej nagrobku wyczytamy także, że była "orędowniczką ubogich i cierpiących" - informuje Michał Krasucki.

Historia budynku przy ul. Jagiellońskiej 28

Budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 został wzniesiony w latach 1911-1914 jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Pełnił funkcję dziennego przytułku dla 100 dzieci oraz szkoły. W budynku znajdowała się również synagoga. Zdewastowaną w czasie wojny synagogę przebudowano na Teatr Żydowski, a przytułek na przedszkole.


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto