Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Lalka. Zaczarowany świat w podziemiach Pałacu Kultury [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Teatr Lalka. Zaczarowany świat lalek w podziemiach Pałacu Kultury [ZDJĘCIA, WIDEO]
Teatr Lalka. Zaczarowany świat lalek w podziemiach Pałacu Kultury [ZDJĘCIA, WIDEO] Szymon Starnawski
Tysiące lalek ułożonych w jednym pomieszczeniu. Warszawski Teatr Lalek to prawdziwa kopalnia dawnych kukiełek, pacynek czy marionetek. W podziemiach Pałacu Kultury mieszczą się magazyny, które skrywają historię zapoczątkowaną w 1955 roku.

- Wiele osób wychowało się na sztukach tego teatru – mówi nam Małgorzata Dziurzyńska z Teatru Lalka. Rzeczywiście, spektakle odbywające się w jednym ze skrzydeł Pałacu Kultury, cieszą się ogromnym powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych widzów. To, co przyciąga do teatru, który został oddany do użytku przeszło 60 lat temu wraz z najwyższym wieżowcem w Polsce, to oczywiście lalki.

Prawdziwym skarbem są przepastne podziemia teatru, w których znajdują się archiwalne dekoracje, ale przede wszystkim wspaniałe zabawki, pamiętające czasy, gdy Pałac Kultury został dopiero otwarty, a jego elewacja była dużo jaśniejsza. Schodząc na piętro -1, przenosimy się kilkadziesiąt lat wstecz. Surowe wnętrze, ciągnące się kilometrami korytarze i magazyny, w których znaleźć można prawdziwe dzieła sztuki.

- W magazynie znajdują się lalki, które gromadzone były od początku istnienia teatru w tym miejscu, czyli od 1955 roku. Tak jak dzieła sztuki są gromadzone i przechowuje się je w muzeum setki lat, tak my zajmujemy się lalkami, które udało się ocalić, nie zalała ich woda, nie zbutwiały czy nie zjadły ich mole - tłumaczy Małgorzata Drązikowska, kierownik pracowni lalkarskiej, która dba o przepastne archiwa teatru. Prawdopodobnie znaleźlibyśmy tu nawet pozostałości po teatrze Niebieskie Migdały, pierwowzoru instytucji, założonym w 1945 roku w Uzbekistanie i repatriowanym do Polski, najpierw do Krakowa, a potem do Warszawy.

Dzięki lalkom można zobaczyć, jak bogate przedstawienia wystawiano w tym teatrze na przestrzeni lat. Na potrzeby niektórych z nich przygotowano po 20-30 postaci. Wszystkie robione ręcznie, z najwyższą starannością. Czasem sposób wykonania był niezwykle pomysłowy. Używano starych futer czy specjalnie barwionych tkanin. Co ważne, do dziś są sprawne. - W każdej chwili te lalki mogłyby wyjść na scenę i zagrać swoją rolę – dodaje Drązikowska, która także reperuje starsze lalki.

Współcześnie Teatr Lalka to nie tylko spektakle dla dzieci, ale także propozycje dla osób starszych oraz działania z zakresu tzw. edukacji teatralnej. - Mamy wycieczki po teatrze. Można zobaczyć co dzieje się za kulisami, jak pracują oświetleniowcy, nagłośnieniowcy, sprawdzić jak robi się wiatr czy śnieg. Są też warsztaty budowy lalek oraz lekcje o teatrze prowadzone przez naszych aktorów - tłumaczy Małgorzata Dziurzyńska, kierownik działu organizacji widowni i marketingu. Spektakle odbywają się (począwszy od września) każdego dnia, poza poniedziałkiem. Najwięcej - szczególnie tych dla najmłodszych widzów - w weekendy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto