Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Żydowski będzie mieć nową siedzibę. Wróci w okolice placu Grzybowskiego

Martyna Konieczek
Teatr Żydowski będzie mieć nową siedzibę. Wróci w okolice placu Grzybowskiego
Teatr Żydowski będzie mieć nową siedzibę. Wróci w okolice placu Grzybowskiego FOT. ARCHIWUM / EWELINA WOJCIK
Teatr Żydowski dostał od miasta nową siedzibę. Zostanie ulokowany w kamienicy przy ul. Próżnej, u zbiegu z pl. Grzybowskim. Zniszczony i zaniedbany obecnie budynek zostanie wyremontowany i przygotowany pod miejsce spotkań z kulturą żydowską. Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt remontu budynku przy Próżnej 14, ale na razie nie wiadomo kiedy będzie się do niego mógł przenieść teatr. Dalsza część artykułu poniżej.

Zrujnowana kamienica pod adresem Próżna 14 będzie nową siedzibą Teatru Żydowskiego. Zrujnowany budynek przejdzie rozległy remont, po którym zmieni funkcję z mieszkaniowej na kulturalną. To ważna decyzja dla jedynego teatru żydowskiego w Polsce, wystawiającego spektakle nie tylko w języku polskim, ale również w jidysz.

- Odczuwam ogromną satysfakcję, że teatr wróci w okolice placu Grzybowskiego, kojarzonego z historią warszawskich Żydów i kulturą żydowską, będącego swoistym symbolem jej ciągłości. Zdajemy sobie sprawę, że realizacja inwestycji z uwagi na wymogi konserwatorskie będzie wymagająca, ale jesteśmy do tego przygotowani - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Teatr Żydowski wraca do ocalonego skrawka dawnej żydowskiej Warszawy, o której przypominają domy oznaczone numerami Próżna 7, 9, 12 i 14. Próżna 14 tętniła życiem. W skrzydle od strony pl. Grzybowskiego były żydowskie sklepy i składy z artykułami żelaznymi, od strony Próżnej znajdował się dom handlowy Meersona i Epsteina, sklepy i warsztaty funkcjonowały także w oficynach kamienicy. Na pierwszym piętrze był żydowski dom modlitwy działający do 1940 r.

Do momentu zakończenia inwestycji Teatr Żydowski będzie tak jak do tej pory realizował swoją misję artystyczną m.in. w następujących lokalizacjach: ul. Senatorska 35 (mała scena Teatru Żydowskiego), ul. Twarda 6 (Synagoga) czy ul. Kazimierza Karasia 2 (Teatr Polski).


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto