Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Żydowski nie zostanie zamknięty i nie zmieni adresu. Deweloper dementuje plotki

Karolina Kowalska
Teatr Żydowski nie zostanie zamknięty i nie zmieni adresu. Deweloper dementuje plotki
Teatr Żydowski nie zostanie zamknięty i nie zmieni adresu. Deweloper dementuje plotki mat. pras.
Firma Ghelamco, właściciel obiektu przy pl. Grzybowskim 12/14/16, stanowczo zaprzecza wszelkim spekulacjom, jakoby Teatr Żydowski miał zostać zamknięty, a jego działalność jako instytucji kultury miała być zagrożona przez plany inwestycyjne dewelopera. Szum wokół budynku, który ma być zagrożeniem dla widzów nadal trwa.

- Nigdy nie zamierzaliśmy zamykać Teatru! Nie wzywamy również Teatru do natychmiastowego opuszczenia jego siedziby. Stanowczo i zdecydowanie zaprzeczamy tego typu nieprawdziwym informacjom, które pojawiają się w niektórych mediach. W piątek zaapelowaliśmy do Teatru o tymczasowe wstrzymanie działań, w tym szczególności organizacji wydarzeń o charakterze publicznym – ale tylko do momentu usunięcia zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników i gości teatru, które zostały wskazane w ekspertyzach budynkowych. Po usunięciu przez Teatr tych nieprawidłowości, instytucja może dalej funkcjonować w obecnym budynku, aż do czasu wybudowania dla niego nowej siedziby - mówi Damian Woźniak, Członek Zarządu Ghelamco Poland. - Nowa siedziba TSKŻ ma zaplanowane pomieszczenia dla Teatru Żydowskiego o pow. 4200 m2 i jest planowana na tej samej działce przy pl. Grzybowskim. Nowe pomieszczenia Teatru stanowią integralną część planowanej przez nas inwestycji – zajmują kondygnacje -1, parter, antresole, pierwsze oraz drugie piętro. Planowane pomieszczenia zajmują ponad 2/3 powierzchni projektowanego budynku TSKŻ i ponad 3/4 jego kubatury – zapewnia Damian Woźniak, Członek Zarządu Ghelamco Poland.

Ghelamco zbuduje dla Teatru Żydowskiego nową siedzibę, a realizacja inwestycji została zaplanowana tak, żeby Teatr mógł grać bez żadnej przerwy, jest to również uwzględnione w zawartym porozumieniu.

- Teatr nie przestanie istnieć, a jego adresem pozostanie Plac Grzybowski tak długo, jak długo będą chcieć tego jego władze oraz organizatorzy. Umowę w nowym obiekcie zaplanowaliśmy nawet na kilkadziesiąt lat. Jedyne, o co trzeba się obecnie troszczyć – to bezpieczeństwo widzów i pracowników instytucji, która na ten moment funkcjonuje w obiekcie naruszającym elementarne normy bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że ten przekaz dotrze do wszystkich, którzy się o los Teatru niepokoją – dodaje Damian Woźniak.

Teatr do tej pory nie odniósł się do apelu właściciela budynku i dalej organizuje wydarzenia o charakterze publicznym w budynku, który, jak wykazały ekspertyzy, nie jest bezpieczny.

- O nieprawidłowościach Teatr oraz przedstawiciele m. st. Warszawy byli już informowany wiele razy na przestrzeni przez poprzedniego właściciela, TSKŻ, a po tym, jak zakupiliśmy budynek – również przez nowego Zarządcę. Ze względu na naszą odpowiedzialność i brak reakcji Teatru na wcześniejsze pisma zdecydowaliśmy się na zaapelowanie do Teatru, ponieważ tego wymagała powaga sytuacji. Zdecydowaliśmy się dodatkowo poinformować o złym stanie budynku opinię publiczną, gdyż to na nas spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo znajdujących się tam osób. Obecnie mamy nadzieję, że zamiast zapraszać widzów pod swój dach, Teatr wykaże się odpowiedzialną postawą i usunie wskazane w ekspertyzie nieprawidłowości. Po tym może dalej nieprzerwanie funkcjonować w obecnym budynku, a nową siedzibę dla Teatru jesteśmy w stanie zbudować w ciągu 18-24 miesięcy od momentu otrzymania pozwolenia na budowę – dodaje przedstawiciel Ghelamco Poland.

Budynek przy pl. Grzybowskim 12/14/16, w którym obecnie mieści się siedziba TSKŻ i Teatr Żydowski, nie jest objęty ochroną konserwatorską i nie jest wpisany w Rejestr Zabytków, a m.st. Warszawa po uzgodnieniach z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zgodę na jego rozbiórkę. Wszelkie dotychczasowe próby wpisu tego budynku do rejestru, ewidencji oraz gminnej ewidencji zostały rozstrzygnięte negatywnie. Ghelamco ma też pisemne potwierdzenie, od Stołecznego Konserwatora Zabytków, z początku marca 2015 r., że nie umieścił obiektu na liście budynków modernistycznych rekomendowanych do ochrony.

Władze teatru twierdzą, że nic o sprawie nie wiedzą i są "zadziwieni" reakcją dewelopera. O sprawie pisaliśmy już dwa dni temu:

Teatr Żydowski zastąpiony przez wieżowiec?


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto