Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Telefon na wietrze" już działa w Warszawie. W budce mieszkańcy mogą "skontaktować się" ze zmarłymi

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
W sobotę, 14 maja, na Jazdowie otwarto "telefon na wietrze". Jest to specjalna budka telefoniczna, która pozwala osobom pogrążonym w żałobie "porozmawiać" ze zmarłymi - pożegnać się bądź powiedzieć to, czego nie zdążyli za ich życia. Inicjatorką projektu jest pisarka Katarzyna Boni, która wzorowała się na pomyśle jednego z mieszkańców Otsuchi w północnej Japonii. Szczegóły poniżej.

Idea "telefonu na wietrze" powstała w Japonii. Pan Sasaki, mieszkaniec niewielkiego miasta Otsuchi, ustawił w ogrodzie niepodłączony telefon do rozmów ze zmarłym kuzynem. Wierzył, że słowa niesie wiatr i w ten sposób godził się ze stratą i znajdował ukojenie. W 2011 roku, po tsunami, udostępnił telefon dla wszystkich tych, którzy nie zdążyli się pożegnać z ukochanymi zabranymi przez falę. Nazwał go kaze-no denwa - telefon na wietrze. Odwiedziło go ponad 10 tysięcy osób.

Podobna budka stanęła w Warszawie, a konkretniej na osiedlu Jazdów (obok domku 7/14, przy Ambasadzie Francji). Otwarcie "telefonu na wietrze" odbyło się w Noc Muzeów z inicjatywy pisarki Katarzyny Boni, autorki książki ''Ganbare! Warsztaty umierania'', która opowiada o życiu Japończyków po tsunami. Boni skontaktowała się z panem Sasakim i po kilku miesiącach korespondencji wyraził on zgodę na to, żeby podobny projekt zrealizowała w stolicy.

Tak wygląda warszawski "telefon na wietrze":

"Telefon na wietrze" już działa w Warszawie. W budce mieszka...

Telefon na wietrze ma pomóc wszystkim tym, którzy chcieliby ze zmarłymi bliskimi porozmawiać, ale nie znają sposobu ani formy na takie rozmowy. Jest dla tych, którzy nie zdążyli się pożegnać. Każdy może wejść do środka, podnieść słuchawkę i porozmawiać, Kto wierzy w to, że w niepodłączonym telefonie nic nie słychać, ten nic nie usłyszy. A kto posłucha uważnie, może usłyszy odpowiedź - tłumaczyła Boni.

Telefon na wietrze będzie stał na Jazdowie przez rok. Każdy może z niego korzystać - o każdej porze dnia i nocy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto