Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telefon pomaga odnaleźć zaginione dzieci

Redakcja
Sukces fundacji Itaka. W ciągu ośmiu miesięcy dzięki telefonowi 116 000 udało się odnaleźć 123 dzieci. Połączenia są bezpłatne, a pod telefonem stale dyżurują eksperci.

– 116 000 działa w dziesięciu krajach Unii Europejskiej. Polska jest jednym z pięciu krajów, w którym czuwamy przy telefonie całą dobę, przez siedem dni w tygodniu – mówił na dzisiejszej konferencji Andrzej Pietrucha, prezes fundacji Itaka. W Polsce telefon 116 000 uruchomiony przez Itakę działa już od ośmiu miesięcy.

Połączenia są bezpłatne. – Dzwonią do nas rodzice i opiekuni zaginionych dzieci, osoby, które chcą pomóc w ich odnalezieniu, a także dzieci zastanawiające się nad ucieczką. Czasami odbieramy również telefony od tych, którzy już uciekli z domu – tłumaczy Zuzanna Ziajko z Itaki zajmująca się na co dzień przyjmowaniem zgłoszeń telefonicznych.

– Kiedyś zadzwoniła nastolatka i powiadomiła nas, że uciekła dwa dni temu, ponieważ w domu doświadczała przemocy. Od tamtej pory minęło już ponad osiem miesięcy, a ona nadal nie wróciła. Prowadzimy mediacje. Kontaktujemy się zarówno z nią, jak i jej rodziną. Wierzymy, że uda nam się pomóc – opowiada Ziajko.

Utkwiły jej w pamięci również dwie szesnastolatki, które dzięki współpracy z fundacją Vermisste Kinder udało się znaleźć w niemieckiej agencji towarzyskiej, gdzie były zmuszane do prostytucji. – Radzimy również rodzinom, co należy robić, żeby ucieczki się nie powtarzały, a także oferujemy wsparcie psychologiczne oraz, w razie potrzeby, pomoc prawnika i pracownika socjalnego – dodaje.

Szybko reagować po zaginięciu

Pracownicy fundacji Itaka rozpoczynają działania natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że na ulicy błąka się chłopiec, którego rodziców nie można było zlokalizować, w ciągu pół godziny zamieściliśmy jego zdjęcie na stronie www.zaginieni.pl, powiadomiliśmy wszystkie służby oraz ogólnopolskie media – podkreśla Aleksandra Kiełczowska z Itaki.

Ideę funkcjonowania telefonu 116 000 w krajach europejskich wspiera Margarita Barroso, członkini rady Federacji Missing Children Europe. Przyjechała do Polski na zaproszenie fundacji Itaka. – Mamy nadzieję, że uda nam się przypomnieć opinii publicznej w Polsce o dramatycznej sytuacji dzieci i nastolatków, które giną każdego dnia – powiedziała na konferencji Barroso. Federacja dąży do tego, żeby telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka został uruchomiony w całej Europie.

Zaginięcia to 30 proc. spraw Policji

Zgodnie ze statystykami policyjnymi zaginięcia dzieci i młodzieży stanowią ok. 30 proc. wszystkich spraw. Spośród zgłoszeń notowanych w ciągu roku przez policję, ok. 120 dotyczy dzieci do siódmego roku życia, 800 – dzieci w wieku 7-13 lat i 3600 – dzieci w wieku 13-17 lat. Dzięki współpracy fundacji Itaka, policji, grup poszukiwawczo-ratowniczych, straży miejskiej, mediów i społeczności lokalnych większość zaginięć udaje się wyjaśnić w ciągu kilku godzin.

Z Itaką współpracuje również fundacja Dzieci Niczyje, która oferuje dzieciom i młodzieży bezpłatny telefon wsparcia 116 111 oraz odpowiada na pytania, zadane za pośrednictwem strony**www.116111.pl**. – Odebraliśmy już 87 tysięcy telefonów i odpowiedzieliśmy na dwa tysiące pytań, zadanych przez Internet – informuje Maria Keller, psycholog z fundacji Dzieci Niczyje.




Zobacz również:
Dzień Dziecka Zaginionego
"Dobry rodzic - dobry start" - kampania społeczna fundacji Dzieci Niczyje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto