Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teren getta warszawskiego w ewidencji zabytków. ''To pierwszy etap poważnej ochrony tego, co zostało po getcie''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego
pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego archiwum PPG
Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podpisała zarządzenie w sprawie zmian w gminnej ewidencji zabytków Warszawy. Ujęto w nim też teren warszawskiego getta. Oznacza to, że teraz każde pozwolenie na budowę w tym rejonie będzie wymagało uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem. - W przyszłości otwiera to także drogę do dalszej, już bardziej szczegółowej ochrony w planach miejscowych - podkreślił stołeczny konserwator zabytków. Szczegóły poniżej.

Archeologia getta od poniedziałku jest zabytkiem! W poniedziałek [4 października - przyp. red.] do gminnej ewidencji zabytków trafiła karta ewidencyjna archeologicznego zabytku nieruchomego pt.: ''Podziemne relikty getta warszawskiego''. To pierwszy etap do poważnej ochrony tego, co zostało po getcie, a co do dziś znajduje się pod powierzchnią - poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Odtąd każde pozwolenie na budowę na tym terenie będzie wymagało uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem właśnie pod kątem potencjalnych zabytków archeologicznych. Jak zaznaczył Krasucki, w przyszłości otwiera to także drogę do dalszej, już bardziej szczegółowej ochrony w planach miejscowych.

Granice getta zaznaczone na mapie
Granice getta zaznaczone na mapie UM Warszawa

Podstawą ujęcia zabytku w ewidencji była analiza historyczno-kartograficzna, kwerenda archiwalna przeprowadzona przez pracowników BSKZ oraz opracowanie wytycznych konserwatorskich terenu getta warszawskiego. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Głównym problemem było wyznaczenie potwierdzonych historycznie granic zabytku, których przebieg był dotychczas niejednoznaczny. Wobec braku zachowanych w terenie elementów umożliwiających identyfikację zasięgu getta, badacze zdecydowali się wyznaczyć granice na podstawie źródeł kartograficznych.

Intencją Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków było w pierwszej kolejności ujęcie obszaru o największym potencjale archeologicznym, czyli terenów, gdzie prawdopodobieństwo natrafienia na zabytki archeologiczne, świadczące o losach mieszkańców getta, jest największe. Zaliczono do niego teren getta szczątkowego i szopy wraz z tzw. terenami niezamieszkałymi tzw. ''dzikimi'' - wyjaśnił konserwator.

I dodał: Mam nadzieję, że to początek kompleksowej ochrony pozostałości po dawnej dzielnicy żydowskiej. Do ochrony tych nielicznych, podziemnych zabytków będących w tej chwili najważniejszą pozostałością po mieście i kulturze żydowskiej, które zniknęły w 1943 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto