Testy na obecność koronawirusa dla osób indywidualnych i firm z Warszawy i okolic.

Artykuł sponsorowany MEDYCZNE LABORATORIA DIAGNOSTYCZNE INVICTA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Zarówno osoby indywidualne, jak i firmy działające na terenie Warszawy lub województwa mazowieckiego, mogą wykonać test na obecność koronawirusa w punkcie pobrań go-thru, w specjalnie do tego celu przystosowanym kontenerze, zlokalizowanym przy Stadionie PGE Narodowym. Testy wykonywane są metodą molekularną przez Trójmiejskie Medyczne Laboratorium Diagnostyczne INVICTA.

Codziennie odnotowujemy wysokie ilości zakażeń COVID-19. Jedyna skuteczna forma walki, z szybko rozwijającą się chorobą, to skuteczne badanie i izolowanie osób, będących nosicielami wirusa.

- Wirus wywołuje chorobę COVID-19, która atakuje układ oddechowy. Wiele osób, które mogą być nosicielami wirusa, nie jest tego świadomych, ponieważ przechodzi zakażenie w sposób bezobjawowy. Dlatego tak ważne jest, aby testom poddało się jak najwięcej osób - mówi Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy INVICTA. Badania molekularne, które realizują Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA, są precyzyjnym narzędziem do diagnozy obecności wirusa w organizmie. Mogą jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć zakażenie dzięki metodzie rtPCR, zgodnej z protokołem rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia - dodaje.

Dla kogo?

Wykonanie testu molekularnego zaleca się głównie osobom, które mają objawy choroby takie jak gorączka, kaszel, duszności lub miały kontakt z chorymi na COVID-19. Warto, aby z badania skorzystały również osoby wykonujące zawód wymagający kontaktu z dużą grupą ludzi. Swój stan zdrowia powinni również sprawdzić pacjenci przed operacją lub planowanym zabiegiem.

- Ważne jest, aby pacjent przygotował się do badania. Wymaz powinien być pobrany na czczo w godzinach porannych, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia. Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2-3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków tj. kropli, maści, aerozoli. Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa, zaleca się również wyjąć ruchome protezy zębów, a także na 3 godziny przed pobraniem nie należy palić papierosów w tym papierosów elektronicznych – mówi Agnieszka Staniszewska.

Jak umówić się na badanie?

Rejestracja do punktu pobrań pacjentów komercyjnych przeprowadzana jest zdalnie za pomocą formularza umieszczonego na stronie www.testujemy.org. Pacjenci ze skierowaniem przed przybyciem do punktu pobrań powinni umówić się dzwoniąc na uruchomioną w tym celu infolinię, pod nr 58 58 58 800 wewnętrzny 0. Do punktu można przybyć samochodem lub przyjść pieszo. W Warszawie punkt pobrań znajduje się przy Stadionie PGE Narodowy od ul. Targowej.

- Pacjenci podjeżdżają lub przychodzą o konkretnej godzinie i czekają na zaproszenie pracownika, ograniczając tym samym ewentualną transmisję wirusa. Jeśli pacjent ma np. problemy z poruszaniem się, nasz personel pobiera wymaz przez okno w samochodzie. Pacjenci bez problemów z poruszaniem się przechodzą przez kontener, w którym personel medyczny pobiera wymaz. Personel medyczny ubrany jest w ochronną odzież, posiada również środki do dezynfekcji. Każdego dnia kontenery są dezynfekowane i myte, po każdym pacjencie dezynfekowane jest również miejsce, w którym pobiera mu się wymaz – dodaje Agnieszka Staniszewska.

Pacjenci w miejscu pobrania wymazu, z gardła i nosa spędzają kilkadziesiąt sekund. Pomieszczenia są ogrzewane, wpływa to na komfort pacjentów oraz personelu. Warto również zaznaczyć, że kontenery są systematycznie wietrzone.

Umówieni wcześniej pacjenci przyjmowani są codziennie. Punkt obsługuje również pacjentów ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu. Na miejscu wymagane jest okazanie odpowiedniego dokumentu, pozwalającego na pobranie wymazu. Tym dokumentem jest link w SMS lub kod QR. Wymaz jest pobierany przez wyspecjalizowany zespół pracowników. Na wyniki oczekuje się od 24 do 36 godzin i jest on wysyłany elektronicznie.

Czym jest metoda rtPCR?

Metoda Real-Time PCR jest potwierdzona i rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia. Wykorzystuje się ją przy badaniu molekularnym, polegającym na pobraniu wymazu z gardła i nosa za pomocą specjalnej wymazówki. Test najlepiej wykonać po upływie od 5 do 7 dni od prawdopodobnego zakażenia (np. kontaktu z osobą chorą), bądź w przypadku występujących objawów.

Niezbędne informacje, a także rejestracja online dostępne są na stronie: www.testujemy.org.

Zespół Laboratorium INVICTA tworzy 70 osób: ekspertów, naukowców i diagnostów laboratoryjnych oraz lekarzy genetyków.

Podmiot bierze udział m.in. w badaniu jakości LABQUALITY, kontrolach Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej oraz Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej. Wdrożył systemy norm jakościowych i posiada pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.

Dodatkowo cyklicznie poddaje się kontrolom zewnętrznym organizowanym m.in. przez: GenQA (wcześniej CEQAS i UK NEQAS), QCMD (Quality Control for Molecular Diagnostics), EMQN (European Molecular Genetics Quality Network), CF Network (Cystic Fibrosis European Network), RIQAS (Randox International Quality Assessment Scheme), INSTAND (Gesellschaft zur Förderung der Qualitätssicherung in medizinischen Laboratorien), EQA (External Quality Assessment).

W kwietniu 2020 roku INVICTA została wpisana na listę Ministerstwa Zdrowia, jako podmiot wykonujący testy molekularne na obecność wirusa SARS-CoV-2. Obecnie testy te realizuje w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Dodaj ogłoszenie