Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia 2019. W Warszawie trwa wielkie święto kuchni i kultury żydowskiej

Monika Golonka
Monika Golonka
unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Wspólne gotowanie, degustacje, warsztaty, spotkania - to wszystko czeka na gości Festiwalu Żydowskiego Jedzenia TISZ, który rozpoczął się w środę 16 października. Do kiedy potrwa? Co będzie się działo? Dalsza część artykułu poniżej.

To już druga edycjaTISZ Festiwalu Jedzenia Żydowskiego organizowanego przez muzeum POLIN. Wydarzenie odbywa się w trakcie radosnego święta Sukkot, a jego hasłem jest w tym roku "DOM". Charakter festiwalu najlepiej opisuje samo słowo TISZ (jid. stół), które w tradycji żydowskiej oznacza radosny czas spędzany przy wspólnym stole na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach.

Podczas drugiej edycji TISZ Festiwalu chcemy – obok dobrze podanej opowieści o żydowskich mieszkańcach Polski – wspólnie poszukać domowych smaków - piszą organizatorzy.

ZOBACZ TEŻ:

Restauracja Akademia zgodnie z nazwą postanawia nie tylko nakarmić, ale także przekazać odrobinę wiedzy swoim gościom. W ramach cyklu spotkań kulinarnych, 18 października będzie można posłuchać o jesiennych daniach i zjeść tematyczną kolację. O jesiennym menu opowie dr Zofia Przymus z Akademii im. Leona Koźmińskiego. Koszt uczestnictwa w kolacji to 150 złotych od osoby. Więcej szczegółów znajdziecie na profilu Facebookowym restauracji.

Adres: Różana 2/lok 61

Jesienne menu, Warszawa. Czego spróbujemy w stołecznych restauracjach?

Festiwal TISZ odbywa się w dniach 16-20 października w kilku miejscach w Warszawie, m.in. w restauracji Charlotte Menora, gdzie w czwartek między 8.00 a 11. będzie można zjeść śniadanie po warszawsku. Wieczorem festiwal przeniesie się do Centrum Społeczności Żydowskiej JCC, gdzie członkowie warszawskiej społeczności żydowskiej podzielą się z mieszkańcami stolicy rodzinnymi przepisami na chałkę i cytrusowe przetwory.

W piątek z Muzeum POLIN będzie można wziąć udział w warsztatach plecenia tradycyjnych szabatowych chałek, a w Centrum Kultury Jidysz nauczyć się przygotować dania roślinnej kuchni żydowskiej. Wieczorem odbędzie się międzypokoleniowe gotowanie (Centrum Społeczności Żydowskiej) i szabatowa kolacja z Leah Koenig - autorką książki "The Jewish Cookbook" (Charlotte Menora).

W sobotę w będzie można zjeść szabatowy brunch, słuchając o dawnych i współczesnych żydowskich tradycjach, wybrać się na spacer śladami żydowskich sklepów i restauracji w dawnej Warszawie lub spędzić czas na całodniowym festynie przysmaków śledziowych w Hali Mirowskiej, który zakończy się wieczorną zabawą taneczną.

Organizatorzy zachęcają też do rodzinnego spędzenia niedzielnego poranka, przy wspólnym stole, gotując bez ognia, patelni i noży. Festiwal zakończy się uroczystym finisażem, podczas którego goście będą wspólnie wskrzeszać dawne receptury zawarte w książce słynnej przedwojennej restauratorki Fani Lewando.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto