Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek 2018. Kiedy wypada tłusty czwartek? Kiedy zjemy pączki? Zapusty 2018 [DATA]

red
Tłusty czwartek 2018. Kiedy wypada tłusty czwartek? Kiedy zjemy pączki? Zapusty 2018 [DATA]
Tłusty czwartek 2018. Kiedy wypada tłusty czwartek? Kiedy zjemy pączki? Zapusty 2018 [DATA] Damian Kujawa
Tłusty czwartek 2018. Kiedy wypada dzień, w którym ustawiamy się w kolejce po pączki? W tym roku jest dużo szybciej niż w ubiegłych latach.

Tłusty czwartek 2018. Kiedy wypada tłusty czwartek? Kiedy zjemy pączki? [DATA]

Tłusty czwartek, zwany inaczej zapustami, to kulminacja karnawału. Zgodnie z kalendarzem chrześcijańskim jest to ostatni czwartek przed Popielcem, czyli ostatni tydzień karnawału - czasu wielkich zabaw. W tym roku obchodzimy go 8 lutego. W Polskiej tradycji przyjęło się, że z okazji tłustego czwartku pieczemy pączki i faworki. Tradycja ta jest kultywowana od wieków, a obecnie pod znanymi cukierniami ustawiają się spore kolejki.

Tłusty czwartek. Nie tylko polska tradycja

Nieco inaczej tłusty czwartek obchodzi się w innych częściach Europy. Zapusty - to inna nazwa tego dnia - oznaczają rozpoczęcie wielkiego świętowania. W Niemczech, ale także we Włoszech czy we Francji organizowane są karnawałowe pochody. Wielka miejska impreza, na czas której czasem zamykane są nawet sklepy i urzędy, rozpoczyna się w czwartek i trwa aż do poniedziałku. Mieszkańcy przebierają się za śmieszne postacie (np. chłop za babę czy za skarykaturowane postaci z filmów) oraz maszerują po mieście. W czasie tych dni nie brakuje również alkoholu, który jest nieodłącznym elementem karnawału.

Tłusty czwartek. Karnawał w Polsce

Polskie tradycje karnawałowe nie są zbytnio rozwinięte. Jedynym elementem karnawałowego tygodnia jest Ścięcie Śmierci w Jedlińsku. Ta zabawa, obchodzona od XVI wieku, jest związana z przyznaniem praw miejskich. Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych. Punktem kulminacyjnym jest Ścięcie Śmierci, a właściwie sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia śmierć życia.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto