Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już ostatni moment na złożenie PIT

Joanna Pieńczykowska
Termin rozliczenia rocznego zeznania PIT za rok 2011 upływa 30 kwietnia
Termin rozliczenia rocznego zeznania PIT za rok 2011 upływa 30 kwietnia Fot. 123RF
Nie złożyłeś jeszcze PIT, bo masz problem z jego wypełnieniem? Nie musisz wydawać pieniędzy na księgową. Możesz zadzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej - ogólnopolskiej infolinii podatkowej, która działa pod nadzorem resortu finansów. To najszybszy i najtańszy sposób na rozwiązanie wątpliwości podatkowych.

W 2011 r. pracownikom infolinii podatkowej zadano 479 tysięcy pytań z zakresu rozliczeń rocznych. Kolejnych 12 tysięcy osób pytało o e-deklaracje. W większości przypadków na odpowiedź można liczyć natychmiast. "Jeśli podczas rozmowy nie uda się znaleźć odpowiedzi na pytanie, następuje przełączenie do eksperta. Gdy ekspert nie zna odpowiedzi, pytanie uzyskuje status pytania odroczonego, na które KIP odpowiada w ciągu siedmiu dni" - informuje strona KIP (www.kip.gov.pl). - Infolinia PIT jest dużo szybszym sposobem na uzyskanie informacji podatkowej niż indywidualne interpretacje podatkowe, ale w porównaniu z nimi ma istotną wadę - informacja udzielona tylko ustnie nie chroni podatnika w razie urzędniczej pomyłki wynikającej na przykład z przedstawienia przez niego swojej sytuacji w sposób zbyt ogólny. W przeciwieństwie do indywidualnej interpretacji podatkowej, która już na etapie wniosku wymaga dokładnego opisu tzw. stanu faktycznego - komentuje Agata Szymborska-Sutton, ekspert firmy Tax Care.

Czytaj też: Komu i na jaki cel przekazać 1 procent swojego podatku?

Krajowa Informacja Podatkowa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00. Dzwoniąc z numeru stacjonarnego, wystarczy wykręcić numer 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30.

Wszystkim podatnikom, którzy mają dostęp do internetu urzędnicy skarbowi radzą w tym roku wysłać PIT za pośrednictwem komputera. Do wysłania najpopularniejszych formularzy nie jest też potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny, bez niego złożymy PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT--37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A oraz PIT-19A za 2011 r. i wniosek PIT-16 w 2012 r. Możliwe jest też złożenie zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem bez dodatkowych formalności, jakimi w przeszłości był wymóg składania pełnomocnictwa. Również w formie elektronicznej można złożyć korektę deklaracji, czy zeznania. Dowodem złożenia formularza jest tzw. UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. Kiedy rozliczenie zostanie wysłane przez aplikację, należy pobrać i zachować UPO jako najważniejszy dowód złożenia deklaracji. Dokument ten najlepiej wydrukować, ponieważ należy go przechowywać przez co najmniej 5 lat. Teoretycznie można go po prostu zapisać na twardym dysku komputera, jednak okres ponad 5 lat to ryzyko technicznego uszkodzenia maszyny i możliwa utrata danych. Rozliczenie podatkowe, niezależnie od formy jego złożenia, to doskonała okazja, żeby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego. Z tego przywileju mogą skorzystać osoby rozliczające się poprzez skalę podatkową (niezależnie od źródła, np. umowy o pracę, zlecenia, praw autorskich, zbycia akcji, czy z tzw. innych źródeł), czyli poprzez standardowy PIT roczny z opodatkowaniem 18 proc. i 32 proc., podatkiem liniowym, ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT - zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, prawa majątkowe.

Zobacz także: Program do rozliczania PIT [POBIERZ]

Aby skutecznie przekazać 1 proc. podatku należy wypełnić dwa pola rocznego druku podatkowego. W pierwszym okienku należy wpisać numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) organizacji pożytku publicznego. W drugiej rubryce należy umieścić kwotę, którą podatnik chce się podzielić z organizacją, nie może ona jednak przekraczać równowartości 1 proc. należnego podatku. Część naszego podatku może pomóc np. chorym, podopiecznym hospicjum, osieroconym dzieciom.

Współpraca: M.M.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto