To już pewne. Niedoszła siedziba Europol Gazu w rękach dewelopera. Będzie nowe osiedle Dom Development na Bielanach

Redakcja
fot. Szymon Starnawski / archiwum Polska Press
Dom Development wszedł w posiadanie nieruchomości oraz działki należącej do Europol Gazu, które zostały wystawione na sprzedaż jesienią ubiegłego roku. Przy ul. Literackiej 7 na warszawskich Bielanach powstać miała spektakularna siedziba firmy. Budynek nigdy nie został ukończony, a jego szkielet stoi w stanie surowym od 2002 r. do dzisiaj. Wkrótce powstanie tam nowe osiedle. Szczegóły w artykule poniżej.

Dom Development kupił niedoszłą siedzibę Europol Gazu

W październiku ubiegłego roku na sprzedaż wystawiona została działka wraz z nieruchomością należącą do polsko-rosyjskiej spółki Europol Gaz, firmy będącej właścicielem części gazociągu jamalskiego. Przy ul. Literackiej 7 na warszawskich Bielanach powstać miała spektakularna siedziba firmy. Budynek nigdy nie został ukończony, a jego szkielet stoi w stanie surowym od 2002 r. do dzisiaj.

Deweloper kupi niedoszłą siedzibę EuroPol Gazu na Bielanach?...

Przez ostatnie tygodnie Dom Development negocjował zakup działki oraz nieruchomości. Rozmowy zostały sfinalizowane, i znany deweloper nabył pokaźny nieużytek. - Minął czas, w którym warszawski ratusz mógł skorzystać z przywileju pierwokupu niedoszłej siedziby spółki EuRoPol Gaz przy Literackiej. Nie zrobił tego, więc nieruchomość przejął deweloper - poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Niedokończony gigant stoi przy ulicy Literackiej, nieopodal trasy AK. To budynek spółki Europol Gaz, która powstała w 1993 roku, by kontrolować przepływ gazu z północnej Rosji do Europy Zachodniej przez gazociąg jamalski. Jej udziałowcami są PGNiG – 48%, Gazprom – 48% i Gas Trading – 4%. Budynek przy Literackiej miał być spektakularną siedzibą gazowego giganta. Za projekt odpowiadał Tadeusz Spychała, słynny architekt, który w Warszawie stworzył m.in. hotel InterContinental. Obiekt planowano z rozmachem. Budynek miał składać się z kilku części. W środkowej zapowiadano zimowy ogród oraz charakterystyczną gondolę, w której miał być bar dla VIP-ów.W najwyższej części nad ziemią obiekt miałby siedem kondygnacji, a pod powierzchnią dwupoziomowy parking na 380 samochodów oraz korty tenisowe. Wewnątrz byłaby też sporej wielkości sala konferencyjna z najnowszym – jak na tamte czasy – sprzętem. Wszystko przykryte elewacją z zielonego kwarcytu.

Prace na Literackiej trwały nadzwyczaj szybko. Imponująca konstrukcja wzniosła się kilkanaście metrów nad ziemią. Ale w 2002 roku nagle przerwano budowę, a robotnicy nie pojawili się na tym terenie aż do dzisiaj. W październiku 2020 r. nieruchomość została wystawiona na sprzedaż.

Według informacji "Stołecznej" - nowy nabywca, jakim jest Dom Development, nie zamierza kończyć budowy biurowca. Szkieletor zostanie przeznaczony do rozbiórki, a w jego miejscu pojawi się nowe osiedle.

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie