Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego, który powstał na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego w latach 1906–1922 z projektu Franciszka Szaniora, to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych warszawskich parków, w którym kryje się bogactwo gatunkowe roślin, szczególnie drzew i krzewów. Miejsce to posiada wyjątkowo rozwinięty układ wodny, obejmującym szereg stawów połączonych przesmykami i kanałami z Jeziorem Kamionkowskim. Te tereny obfitują też w sporą różnorodność gatunków i odmian jesionów.
Park Skaryszewski i magia barw. Tu uciekniesz od hałasu miasta
Szczególnie jesienią miejsce to mieni się przeróżnymi kolorami i jest idealnym adresem, do którego możemy uciec od tłumu i hałasu miasta.
To najpiękniejszy park w Polsce. Warszawski Park Skaryszewsk...
O parku Skaryszewskim pisze w ostatnich dniach Zarząd Zieleni. zachęcając do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca.
"Trudno przejść teraz obojętnie obok rabat w popularnym 'Skaryszaku' – jest pachnąco, kolorowo i nieco egzotycznie. Na rabatach wzdłuż alei głównej wyróżniają się trytomy 'Nancy Red' i dalie 'Wizard of Oz'" - czytamy.
Trytomy "Nancy Red" to byliny pochodzące z Afryki. Jak wyjaśniają stołeczni ogrodnicy, z wyglądu czerwone kwiaty trytomów przypominają szczotkę do czyszczenia butelek. Z kłącza wyrastają grube, nierozgałęzione pędy. Natomiast Dalie "Wizard of Oz" to zjawiskowa odmiana pomponowa.
"Jasnożółte pąki kwiatowe powoli otwierają się, odsłaniając miękkie, różowe płatki. Płatki są lekko zawinięte do wewnątrz i tworzą rodzaj lejków, które są umieszczone wokół kwiatu" - wyjaśnia Zarząd Zieleni.
Park Skaryszewski zamiast miejskiego pastwiska
Nie każdy zna historię parku Skaryszewskiego, który został stworzony na terenie dawnego pastwiska miejskiego. Stąd też pochodzi nazwa tego miejsca - od lokowanego w pobliżu, na terenach wsi Kamion, miasta Skaryszew.
W okresie międzywojennym park zyskał imię Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora, polityka i jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. W czasie okupacji niemieckiej miejsce to funkcjonowało pod nazwą Ostpark. Natomiast imię Paderewskiego z powodów politycznych zostało usunięte z nazwy parku.
Przywrócono je dopiero w 1980 roku. Potoczna nazwa "Skaryszak" pochodzi z gwary warszawskiej.
Przypomnijmy, że w 2009 roku Park Skaryszewski otrzymał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz zajął trzecie miejsce w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?