Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tona gruzu pod Ambasadą Izraela w Warszawie. Młodzież Wszechpolska: "Oto Wasze mienie!"

Redakcja
Młodzież Wszechpolska / Facebook
Działacze Młodzieży Wszechpolskiej zaprotestowali pod ambasadą Izraela w Warszawie, wysypując tonę gruzu przed gmachem. "Troszkę przekroczyliśmy wartość tego co zostało po wojnie, ale to nic – reszty nie trzeba. Oto wasze mienie!" - poinformowali. Sprawę skomentował Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Szczegóły w tekście poniżej.

Tona gruzu pod ambasadą Izraela w Warszawie

W środę 30 czerwca 2021 roku działacze Młodzieży Wszechpolskiej wysypali tonę gruz pod ambasadą Izraela w Warszawie. To akcja protestacyjna w sprawie roszczeń żydowskich wobec Polski. - Żeby była jasność: środowiskom żydowskim nie należy się nawet cegiełka. Ale niech będzie, niech znają łaskę pana, postanowiliśmy wyrzucić pod ambasadą Izraela całą tonę gruzu, w końcu z naszego kraju po wojnie został praktycznie jedynie gruz - mówią działacze Młodzieży Wszechpolskiej i dodają "Troszkę przekroczyliśmy wartość tego co zostało po wojnie, ale to nic – reszty nie trzeba. Oto wasze mienie!".

"Jesteśmy oburzeni"

Poprosiliśmy Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie o komentarz w spawie akcji przeprowadzonej przez Młodzież Wszechpolską:

,,Jesteśmy oburzeni wczorajszymi wydarzeniami, które miały miejsce przed Ambasadą Izraela w Warszawie. Uważamy, że wysypanie przez Młodzież Wszechpolską gruzu przed Ambasadą Izraela w Warszawie i ustawienie tablicy z napisem „OTO WASZE MIENIE” to pierwsze, realne i niepokojące skutki prac nad nową ustawą blokującą roszczenia o mienie pozostałe po wymordowanych polskich Żydach. Oczekujemy stanowczej reakcji Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli polskiego rządu i potępienia działań urągających pamięci milionów Żydów – polskich obywateli, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej. Czy o wywołanie takich skutków chodziło twórcom nowej ustawy i posłom, którzy przyjęli ją w sejmie 24 czerwca 2021 roku? Chcemy wierzyć, że nie. Liczymy, że państwowe organa – policja i prokuratura – dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić okoliczności wysypania gruzu przed Ambasadą Izraela i surowo ukarzą organizatorów i wykonawców tej haniebnej akcji" - przekazał nam Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie: Lesław Piszewski – przewodniczący, Anna Bakuła-Wasilewska, Anna Dodziuk van Kooten, Elżbieta Magenheim oraz Grażyna Majer.

Petycja do premiera

- Polska prowadzi wasalną politykę zagraniczną wobec Izraela. Co za to dostaje? Bezprawne roszczenia majątkowe i przedstawianie Polaków jako morderców Żydów. Czas to zmienić!- piszą działacze Młodzieży Wszechpolskiej, którzy jednocześnie zachęcają do podpisania petycji "Powiedz nie bezprawnym roszczeniom żydowskim".

Przypomnijmy, że w czwartek 24 czerwca 2021 roku Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzającą faktyczne wygaszenie roszczeń reprywatyzacyjnych. W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu. Zmiana ustawy odnosi się również do roszczeń środowisk żydowskich czy ubiegania się o rekompensaty ze strony ocalałych z Holokaustu.

Izrael o nowelizacji KPA

Krótko po uchwaleniu ustawy Ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie. "Zachowanie pamięci o Zagładzie i troska o prawa ocalonych z Holokaustu, do których zalicza się kwestia zwrotu mienia żydowskiego zagrabionego podczas Zagłady, są kluczowymi elementami tożsamości i leżą u podstaw istnienia Państwa Izrael. Są one również istotnymi dziedzinami aktywności izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z dumą wypełniamy ten obowiązek, wynikający z wyznawanych przez nas wartości moralnych i powinności historycznej" - brzmi informacja opublikowana przez Ambasadę Izraela w Polsce.

W oświadczeniu wskazano także, że "Izrael oczekuje, że strony Deklaracji postępować będą zgodnie z jej zapisami. Odrzucenie przez Polskę realizacji postanowień Deklaracji to poważne i dalece niepokojące działanie. Procedowana obecnie zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego, lub ubieganie się o rekompensatę za nie, ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem. To niepojęte. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami. Z powagą podchodzimy do próby uniemożliwienia zwrotu prawowitym właścicielom mienia zagrabionego w Europie Żydom przez nazistów i ich kolaborantów. Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie".

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto