TOR POZNAŃ - Emocje z udziałem prawie 100 kierowców

Jacek Pałuba
Marcin Fedder podczas sobotniej rundy WPP w klasie Kia picanto zajął trzecią lokatę Waldemar Wylegalski
W przedostatniej rundzie wyścigowych samochodowych mistrzostw Polski, jaka odbyła się na Torze "Poznań" - Automobilklub Wielkopolski wzięło udział prawie stu zawodników .

W pierwszym dniu zawodów najpierw na starcie pojawili się zawodnicy walczący w Grand Prix Polski. Zgodnie z oczekiwaniami najlepszy okazał się Słowak Miro Konopka (saleen S7 SFR), który wyprzedził Macieja Stańco (A. Kielecki - ferrari F430 GT3), różnicą ponad 22 sekund. Na trzeciej pozycji finiszował Teodor Myszkowski (A. Wielkopolski - porsche 997 GT3). Podobna kolejność była w klasie D4 ponad 3500 ccm. Z kolei w klasie D4 3500 ccm zwyciężyła Karolina Lampel-Czapka (A. Wielkopolski - renault megane trophy), przed Krzysztofem Spyrą (A. Kielecki - renault megane trophy) i Sebastianem Pachurą (A. Wielkopolski - seat leon endurance). Natomiast w klasie D4 2000 ccm Maciej Rybarczyk (A. Wielkopolski - skoda octavia) był minimalnie szybszy od Łukasza Byśkiniewicza (SSS renault clio).

W niedzielę Stańco wziął rewanż na Konopce i wygrał w Grand Prix Polski. Słowaka wyprzedził jeszcze Myszkowski. Taka też była kolejność w klasie D4 powyżej 3500 ccm. W klasie D4 3500 ccm ponownie zwyciężyła Karolina Lampel-Czapka. W klasie D4 2000 ccm Byśkiniewicz wyprzedził Filipa Mocie (A. Galicyjski) oraz Rybarczyka.

Potem na starcie stanęło ponad 40 kierowców w Wyścigowym Pucharze Polski. Wyglądało to efektownie i na torze nie brakowało ciekawej rywalizacji. W klasie open zdecydowanie najszybszy był Dawid Bokiej (A. Wielkopolski - bmw E28). W klasie 4 zwyciężył Luis Scarpaccio (A. Wielkopolski - honda civic type R). W klasie 3 triumfował Maciej Zaremba (A. Wielkopolski - honda civic). W klasie Kia picanto na pierwszej pozycji finiszował Maciej Struk (KM Skrzydlaci), drugi był Marek Wiśniewski (A. Rzemieślnik), a trzeci Marcin Fedder (A. Wielkopolski). W klasie 1A zawodnicy startowali fiatami seicento i cin-quecento. Tutaj najlepszy był Krzysztof Mencel (A. Wielkopolski). Z kolei w klasie 1N triumfował Bartosz Kubicki (A. Wielkopolski).

Niedzielna runda WPP znowu była ciekawa. W klasie open Dawid Bokiej nie pozostawił rywalom żadnych wątpliwości i wygrał ponownie. Natomiast drugi był Artur Lemke, a trzeci - Bartosz Berliński. W klasie 4 ponownie najlepszy był Scarpaccio, a Stańczyk zamienił się miejscami z Masłowskim. W klasie 3 wygrał Woźniakiewicz, przed Leszkiem Patanem (A. Wielkopolski), a trzeci był Zaremba. W klasie Kia picanto po raz drugi zwyciężył Struk przed Wiśniewskim. W klasie 1A najlepszy okazał się Wróbel, wyprzedzając Mencela i Wykę. A w klasie 1N ponownie wygrał Kubicki przed Knastem.
Pierwszy dzień zawodów zakończył się czwartą rundą Endurance, czyli wyścigiem dwugodzinnym. Niespodzianek nie było, bo Słowacy Miro Konopka i Andy Studenic (porsche GT3 RSR) przejechali 73 okrążenia. O jedno mniej uzyskały panie Karolina Lampel-Czapka (A. Wielkopolski) i Czeszka Michaela Peskova, jadące renault megane trophy. Na trzeciej pozycji wyścig ukończyli: Mariusz Miękoś (A. Łódzki), Stefan Biliński i Teodor Myszkowski (obaj A. Wielkopolski) w porsche 997 GT3. W klasie 4 zwyciężyli oczywiście Słowacy, w klasie 3 triumfowały panie Lampel-Czapka i Peskova, a w klasie 2 zwyciężyli Jakub Marcinkiewicz (A. Polski) i Paweł Potocki (Olsztyński Klub Rajdowy VW Jetta).

W niedzielę nie brakowało emocji w rywalizacji Kia cee’d Lotos Cup. Pierwszy wyścig zgodnie z oczekiwaniami wygrał prowadzący w klasyfikacji generalnej sezonu Kamil Raczkowski (A. Rzemieślnik). W drugim wyścigu Raczkowski zajął dopiero czwartą lokatę i była to jego pierwsza porażka w sezonie. Zwyciężył Chmiel przed Ostoją-Chyżyńskim i Michałem Kijanką (A. Kielecki).
Ostatnia runda wyścigowych samochodowych mistrzostw Polski zostanie rozegrana w dniach 24-26 września na Autodromie w czeskim Brnie. Ale już w dniach 17-19 września na Torze "Poznań" ostatnia, finałowa runda wyścigowych motocyklowych mistrzostw Polski.