Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarowa 22. Co z imponującym projektem na Woli? Deweloper chce już budować

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
W marcu 2019 na targach w Cannes zapowiedziano rewolucję na gigantycznej działce przy Towarowej. Pomysłowi dewelopera, który swoim nazwiskiem firmuje jeden z najsłynniejszych architektów świata - Bjarke Ingels - przyklasnął stołeczny ratusz. Od tego czasu inwestycja utknęła. Sprawdzamy, co się z nią stało.

Zaczęło się spektakularnie. W marcu zeszłego roku na prestiżowych targach w Cannes deweloper Echo Investment ogłosił plany dotyczące gigantycznej działki o powierzchni 6 hektarów przy Towarowej 22. Zaproponował biurowce przecięte w połowie parkiem, który stopniowo - w stronę Miedzianej będzie zniżać się z poziomu 20 metrów (na takiej wysokości będzie park od strony Towarowej), aż do poziomu ulicy.

Do współpracy zaproszono światowej sławy architekta - Bjarke Ingelsa i jego pracownię BIG. Zaproponował, by poza biurami przeciętymi w połowie powstał także teatr, kino festiwalowe, osiedle mieszkań na wynajem i ulica handlowa wijąca się między biurami i parkiem. Czyli miasto w mieście. To jeden z najbardziej spektakularnych projektów w Warszawie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Towarowa 22. Co z imponującym projektem na Woli? Deweloper c...

We Francji, na stanowisku dewelopera był też Rafał Trzaskowski. Prezydent zapowiadał, że Echo współpracuje z miastem, a cała imponująca zabudowa powstanie - jak przystało na nowoczesne miasto - na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego. Od tej deklaracji minęło półtora roku. Co stało się z projektem Towarowa 22?

Nie ma planu, a deweloper chce budować

Miasto zdążyło podzielić plan rejonu Twardej na cztery części: A, B, C i D. Jedna z nich (C) dotyczy w całości działki przy Towarowej 22 na której chce budować Echo. Wydział Architektury planuje wyłożyć tę część planu do wglądu publicznego jesienią, a uchwalić w przyszłym roku.

Koncepcję tego miejsca przygotowuje pracownia BIG Bjarke Ingels Group. - Projekt planu miejscowego przygotowany jest w oparciu o wykładaną już publicznie koncepcję (dewelopera - red.), po wprowadzeniu zmian na podstawie rozstrzygnięcia złożonych uwag - tłumaczy Tomasz Kunert, rzecznik m.st. Warszawy w odpowiedzi na nasze pytania.

Jak słyszymy, są różnice dotyczące proponowanych przez dewelopera gabarytów poszczególnych budynków. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że problemem są budynki od strony Towarowej. Nie wiadomo jak, według obowiązujących przepisów, określić całkowitą powierzchnię budynków, wliczając do niej również nietypowy park przecinający biurowce w połowie. Trzeba pamiętać, że po wyłożeniu planu zarówno deweloper, jaki i mieszkańcy, będą mogli składać swoje uwagi.

Prace nad planem trwają dość długo. Miasto obiecywało, że z całą procedurą upora się najszybciej jak to możliwe. Wtedy jednak pojawiła się polityka. Spółka Srebrna, związana z klubem PIS, chciała zbudować 190-metrową wieżę na swojej działce przy ul. Srebrnej, tuż obok inwestycji Echo. Ratusz podzielił wtedy plan rejonu Twardej tak, że działka spółki Srebrna znalazła się na wykrojonym niewielkim fragmencie - nazwanym rejon D - gdzie proponowana jest niska zabudowa. Prace nad częścią D (z działką Srebrnej) i C (z Towarową 22) są prowadzone równolegle. To dlatego, jak usłyszeliśmy nieoficjalnie, w ostatnich miesiącach z racji kampanii wyborczej, nikt w stołecznym ratuszu nie chciał ruszać tego śliskiego tematu. Niewątpliwie wywołałoby to burzę w obozie rządzącym.

Tymczasem deweloper chciał zabrać się do roboty. Zrezygnował z czekania, aż miasto uchwali plan zagospodarowania. Złożył wniosek o pierwszą tzw. wuzetkę, czyli warunki zabudowy. "Spółka Projekt Echo złożyła 17 lipca 2020 roku w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Planuje budynek użyteczności publicznej (biura, usługi) z garażem podziemnym na części dz. ew. nr 95 z obrębu 6-01-17 przy ul. Towarowej. 6 sierpnia 2020 roku biuro zwróciło się do inwestora, by uzupełnił swój wniosek" - informuje nas stołeczny ratusz.

Zapytaliśmy inwestora, jakie ma plany dotyczące tej budowy.

"Chcąc rozpocząć proces inwestycyjny, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy pod budynek biurowy od strony ulicy Pańskiej, który będzie integralną częścią całego założenia. Pozwoli nam to uruchomić niewielką część inwestycji w oczekiwaniu na plan miejscowy" - odpowiada nam Echo Investment. Od przedstawiciela spółki słyszymy, że firmie zależy na rozpoczęciu inwestycji. Projekt Towarowej 22 jest już gotowy. Echo zacznie budować najmniejszy z planowanych budynków biurowych, by nie tracić czasu. Spółka cały czas liczy, że wkrótce uda się uchwalić plan i rozpocząć prace nad dobre, także w najbardziej spektakularnej części od strony ul. Towarowej.

W piśmie, które otrzymaliśmy o dewelopera czytamy również: "Na bieżąco konsultujemy nasze działania projektowe z miastem, które pracuje nad wyłożeniem do publicznego wglądu planu miejscowego zagospodarowania okolicy ronda Daszyńskiego" . Słyszę również, że spółce i architektom z BIG zależy, by "znaleźć rozwiązanie, które będzie najbardziej korzystne dla Warszawy".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto