Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarowa 5. „Gorąca” działka Poczty Polskiej. Hektar pomiędzy wieżowcami. Ile jest warty?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Na rynku pojawi się „gorąca” działka przy ulicy Towarowej. Na miejscu siedmiu starych budynków Poczty Polskiej może wyrosnąć wieżowiec. O ile zgodzą się na niego urzędnicy. Teren o powierzchni niemal hektara nie jest objęty planem zagospodarowania. Mimo tego, to jednak z ostatnich takich działek w okolicy.

Do Ronda Daszyńskiego idzie się stąd pięć minut, do The Warsaw Hub jest równo dwieście metrów. Niepozorne siedem budynków Poczty Polskiej przy ul. Towarowej 5 stały się nagłe „łakomym kąskiem” dla deweloperów. Nie chodzi jednak o stare biura i magazyny poczty. Największą wartością jest długa i wąska działka o powierzchni niemal hektara (9474 mkw.) znajdująca się na skraju nowego warszawskiego „City”.

- W tym miejscu powstała nowa lokalizacja biznesowa, która w przyszłości może zachęcać deweloperów do kolejnych inwestycji, choć podaż atrakcyjnych gruntów w najbliższym sąsiedztwie ronda staje się coraz bardziej ograniczona – tłumaczy nam Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, Savills.

Właśnie brak dostępności podobnych gruntów w okolicy powoduje, że cena rośnie. Poczta od stycznia 2021 informuje, że teren jest „przygotowywany do sprzedaży”. Nie wiadomo kiedy ruszy przetarg. Obecnie nieruchomość powinna być warta co najmniej 100 milionów złotych.

Towarowa 5. „Gorąca” działka Poczty Polskiej. Hektar pomiędz...

„Brak planu”. Błogosławieństwo i przekleństwo

Działka przy ul. Towarowej 5 nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. To oznacza, że właściciel będzie ubiegał się o „wuzetkę”, która może pozwolić na ponad 150-metrowy wieżowiec, ale wcale nie musi. W tym miejscu trzeba wrócić do 2019 roku.

Spółka Srebrna chciała na swojej działce (ul. Srebrna 16) postawić wieżowiec 138-metrowy. W tym celu złożyła stosowne dokumenty, jednak stołeczny ratusz odmówił. Wydano pozwolenie na budynek ponad sto metrów niższy (o wysokości 35 metrów). Tłumaczono, że tuż obok znajdują się bloki mieszkalne, więc nowy biurowiec nie może być od nich wyższy. Sprawa miała też co prawda aspekt polityczny, ponieważ za budowę miały odpowiadać osoby powiązane z partią rządzącą.

Dlaczego Srebrna jest tak ważna w kontekście działki pocztowców? Wspomniane nieruchomości znajdują się dokładnie naprzeciw siebie, dzieli je jedynie szeroka ulica. Co prawda Towarowa 5 za bezpośrednich „sąsiadów” ma stare zabudowania Dworca Głównego i działkę na której można budować dwa obiekty: 95 i 45-metrowy, ale podobnie jak w przypadku Srebrnej nie wiadomo na jak wysoką zabudowę pozwolą urzędnicy.

Pewnym rozwiązaniem jest budowa niższej nieruchomości biurowej. Tym bardziej, że zbliża się luka podażowa. - Na przełomie 2023 i 2024 roku na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie spodziewamy się zjawiska tzw. luki podażowej wynikającej z ograniczonej aktywności deweloperów. Po okresie wstrzymania nowych inwestycji, jaki trwał przez ostatnie dwa lata, część deweloperów powoli zaczyna uruchamiać nowe projekty z datą ukończenia planowaną na 2024/2025, które mają być odpowiedzią na braki w podaży. Projekty wieżowe mają długi czas realizacji, przez co beneficjentami tej sytuacji, będą raczej mniejsze, bardziej kameralne projekty, które można dostarczyć w kilkanaście miesięcy od czasu uzyskania PnB – dodaje Daniel Czarnecki.

Krystian Dobuszyński
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto