Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjna szopka na Miodowej została wzbogacona o figurę Jana Pawła II i oświetlenie LED

Grzegorz Sachmata
Najstarszą ruchomą szopkę odwiedzają tysiące osób. W tym roku wzbogacono ją figurą Jana Pawła II
Najstarszą ruchomą szopkę odwiedzają tysiące osób. W tym roku wzbogacono ją figurą Jana Pawła II materiały prasowe
Od 25 grudnia kolejne pokolenie warszawiaków odwiedzi najstarszą ruchomą szopkę, której odwiedzanie na stałe wpisało się w bożonarodzeniową tradycję mieszkańców stolicy.

O tym, że jest to miejsce kultowe, świadczą długie kolejki i tysiące odwiedzających, których przybywa z każdym rokiem. Bracia kapucyni, sprawujący opiekę nad szopką, szacują, że w okresie świątecznym ich dzieło podziwia ok. 60 tys. osób.

Czytaj także: Kup prezent pod choinkę dziecku z ubogiej rodziny

- To lokalna tradycja. Większość warszawiaków przychodziło tu, będąc jeszcze dzieckiem, a dziś przyprowadzają już swoje potomstwo. Cieszymy się, że nasza szopka wciąż stanowi atrakcję dla dzieci i ważne miejsce dla dorosłych. Oprócz elementów nierozerwalnie związanych z Warszawą co roku staramy się dodawać nowy szczegół, który obrazuje ważne zdarzenie z życia Kościoła i narodu. Tym razem jest to postać Jana Pawła II, który został błogosławionym - powiedział br. Jarosław Wawrzyn, opiekun szopki.

Tegoroczna szopka wyróżnia się również nowym oświetleniem. Firma Verbatim przekazała lampy LED, które emitują ciepłe białe światło z wysokim współczynnikiem oddawania barw. Wykorzystana technologia pozwoli oszczędzić do 80 proc. energii w porównaniu z tradycyjnymi lampami, co znacznie zmniejszy koszt prądu i emisję CO2.

Dodatkowo oświetlenie jest przyjazne środowisku, ponieważ lampy nie zawierają szkodliwych substancji. Wykorzystanie oświetlenia LED pozwoli również zminimalizować zakres prac konserwatorskich, ponieważ nie trzeba ich wymieniać przez kilka lat użytkowania.

Zobacz też: Nie radzisz sobie z przygotowaniem wigilii? Zapisz się na przedświąteczny kurs gotowania!

Szopka na Miodowej to piękna tradycja wyróżniająca Warszawę spośród innych miast. - Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszą technologią, która pozwoli wydobyć wyjątkowy charakter szopki, jednocześnie obniżając koszt zużycia prądu. - skomentował Leon Binder z firmy Verbatim.

Szopka w dolnym kościele przy Miodowej powstała w 1948 roku. Konstruktorami byli dwaj bracia kapucyni Pius Janowski i Konrad Wyczawski. Od samego początku dekoracja miała przedstawiać Świętą Rodzinę na tle innych postaci z Pisma Świętego, historii Kościoła i Polski.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto