Tramwaj do Wilanowa. Budowa trasy ruszy w ostatni weekend sierpnia. Będą ogromne utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wizualizacja tramwaju do Wilanowa
Wizualizacja tramwaju do Wilanowa UM Warszawa
Udostępnij:
W ostatni weekend tego miesiąca, czyli 27-28 sierpnia, ruszy budowa linii tramwajowej do Wilanowa. Jak deklaruje ratusz, pierwsze składy dotrą tam już na początku 2024 roku. Wykonawca rozpocznie roboty na ulicach Puławskiej, Goworka, Spacerowej, Belwederskiej i Jana III Sobieskiego. W związku z tym warszawiaków czekają duże zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Szczegóły poniżej.

Czasowa organizacja ruchu wprowadzona zostanie na trzykilometrowym odcinku przyszłej trasy tramwajowej – na ulicach Goworka, Spacerowej i Jana III Sobieskiego – od ulicy Puławskiej do van Beethovena. Jak przekazał stołeczny urząd, priorytet na ulicach będzie miał Warszawski Transport Publiczny.

W rejonie prowadzonych prac powstanie 2,5 km buspasów, które pomogą autobusom przewieźć pasażerów w podobnym czasie jak obecnie. W trakcie budowy tramwaje znikną z fragmentu ulicy Puławskiej, pomiędzy ulicą Madalińskiego a placem Zbawiciela. Kursowanie trzech linii będzie zawieszone, ale na tory i ulice wyjedzie tyle samo linii zastępczych. Przy ul. Dworkowej powstanie tymczasowa pętla, na którą co kilka minut podjadą tramwaje dwukierunkowe z Wyścigów i Służewca. Tutaj będą dojeżdżały także autobusy zastępcze z placu Konstytucji - przekazano w komunikacie.

UM Warszawa

Tramwaje od 27 sierpnia

Tramwaje nie będą kursowały ulicami Marszałkowską i Puławską od pl. Zbawiciela do A. J. Madalińskiego. W weekend 27-28 sierpnia przy ulicy Dworkowej zostanie zamontowany rozjazd nakładkowy, który umożliwi składom zmianę kierunku jazdy a także przygotowany przystanek tymczasowy przystosowany do obsługi składów dwukierunkowych.

Od soboty, 27 sierpnia kursowanie tramwajów linii: 10, 14 i 18 zostanie zawieszone. Jednocześnie tramwaje linii 4 i 35 zostaną skierowane na trasy objazdowe:

 • 4: ŻERAŃ WSCHODNI – … – Marszałkowska – Nowowiejska – al. Niepodległości – Rakowiecka – św. A. Boboli – Wołoska – J.P. Woronicza – Puławska – … – WYŚCIGI
 • 35: NOWE BEMOWO -…- Marszałkowska – Nowowiejska – L. Krzywickiego – Filtrowa – Grójecka – BANACHA.

W weekend na ulice wyjadą także tramwaje linii 31, które będą obsługiwały trasę:

 • 31: PKP SŁUŻEWIEC – Wołoska – J. P. Woronicza – Puławska – WYŚCIGI (uwaga, zmiana trasy od 29 sierpnia).

Zostaną uruchomione linie zastępcze – tramwajowa 78 i autobusowa Z-4:

 • 78: OS. GÓRCZEWSKA – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – al. „Solidarności” – al. Jana Pawła II – al. Niepodległości – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – Z. Słomińskiego – most Gdański – S. Starzyńskiego – Jagiellońska – ŻERAŃ FSO
 • Z-4: PL. KONSTYTUCJI – L. Waryńskiego – Puławska – METRO WILANOWSKA (uwaga, zmiana trasy od 29 sierpnia).

Tramwaje od 29 sierpnia

Od poniedziałku, 29 sierpnia do odwołania zostanie utrzymane zawieszenie kursowania tramwajów linii: 10, 14 i 18, trasy objazdowe dla linii 4 i 35 oraz kursowanie pojazdów linii zastępczych 78 i Z-4. Autobusy linii Z-4 będą jeździły z PL. KONSTYTUCJI do przystanku DWORKOWA, skąd będą odjeżdżały tramwaje w kierunku Służewca i Wyścigów.

Dodatkowo trasa linii 31 zostanie wydłużona z PKP SŁUŻEWIEC ulicą J. P. Woronicza i Puławską do przystanku DWORKOWA. Tramwaje linii 31 będą kursowały codziennie.

Zostanie również uruchomiona zastępcza linia tramwajowa 75 na trasie: DWORKOWA – Puławska – WYŚCIGI.

UM Warszawa

Autobusy

Od poniedziałku, 29 sierpnia nieprzejezdne w kierunku Śródmieścia będą ulice: Puławska na odcinku Willowa – pl. Unii Lubelskiej, Spacerowa i Goworka od Belwederskiej do Puławskiej oraz Jana III Sobieskiego i Belwederska na odcinku L. van Beethovena – Sułkowicka. W kierunku Śródmieścia zostaną wytyczone buspasy: na ulicach Dolnej i Puławskiej od Piaseczyńskiej L. Waryńskiego oraz na ulicy Belwederskiej na odcinku J. Gagarina – Bagatela.

Dla autobusów linii 119, 131, 167, 168, 222, 501, 519, 522 i N37 jadących w kierunku Śródmieścia będą obowiązywały trasy objazdowe:

 • 131, 167, 168: SADYBA, SIEKIERKI-SANKTUARIUM, WITOLIN – … – J. Gagarina – Belwederska – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – T. Boya-Żeleńskiego – L. Waryńskiego – … – DW. CENTRALNY, FORT RADIOWO, SPARTAŃSKA
 • 501, 519, 522: STEGNY, PARK KULTURY-POWSIN, BRANICKIEGO – … – Jana III Sobieskiego – Dolna – Puławska – L. Waryńskiego – … – DW. CENTRALNY
 • 119: WIŚNIOWA GÓRA – … – Chełmska – Dolna – Puławska – A. Madalińskiego – al. Niepodległości – Stefana Batorego – … – RAKOWIECKA-SANKTUARIUM
 • 222: SPARTAŃSKA – … – A. Malczewskiego – Puławska – T. Boya-Żeleńskiego – pl. Unii Lubelskiej – al. J. Ch. Szucha – … – BIELAŃSKA
 • N31, N81: SADYBA, SARMACKA – … – J. Gagarina – Belwederska – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – T. Boya-Żeleńskiego – L. Waryńskiego – … – DW. CENTRALNY
 • N37: OS. KABATY – … – Wałbrzyska – Puławska – L. Waryńskiego – pl. Konstytucji – Marszałkowska – … – DW. CENTRALNY.
UM Warszawa

Puławska

Wyłączona z ruchu zostanie jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Śródmieścia, na odcinku od ul. Willowej do pl. Unii Lubelskiej. Kierowcy będą kierowani na drugą nitkę, na którą przejadą tymczasową przewiązką wybudowaną przy ulicy Willowej. Za nią poprowadzi jeszcze jeden pas umożliwiający dojazd do ulic Olszewskiej, Chocimskiej, Humańskiej i Słonecznej. Wyjazd z ulicy Olszewskiej na Puławską nie będzie możliwy – kierowcy pojadą do ulicy Chocimskiej.

Na zachodniej jezdni ulicy Puławskiej (normalnie prowadzącej w kierunku Ursynowa) wytyczone zostaną trzy pasy ruchu – jeden w kierunku Ursynowa i dwa do Śródmieścia, z czego jeden będzie zarezerwowany dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówek, motocykli, MTON oraz pojazdów uprzywilejowanych.

Zmiany w ruchu wprowadzone zostaną także na skrzyżowaniu z Rakowiecką. Wyjazd z tej ulicy na Puławską możliwy będzie w prawo i w lewo, ale do skrętu w stronę Śródmieścia będzie służył tylko jeden pas. Natomiast jadący ulicą Puławską w kierunku Śródmieścia nie skręcą w lewo w Rakowiecką. Wjazd z ulicy Puławskiej w Rakowiecką będzie możliwy tylko dla jadących od strony centrum.

Całkowicie zmieni się organizacja ruchu u zbiegu Puławskiej i Goworka. Jadący w stronę Śródmieścia będą mieli do dyspozycji dwa pasy – jeden do jazdy w kierunku ulicy Waryńskiego i jeden do skrętu w prawo w Goworka (autobusy komunikacji miejskiej z tego pasa pojadą też prosto; za skrzyżowaniem natomiast skrajnie prawy pas zarezerwowany zostanie dla autobusów, taksówek i pojazdów MTON). Jadący do Śródmieścia wrócą na właściwą jezdnię na wysokości budynku Plac Unii.

Na jezdni ulicy Waryńskiego od strony ronda Jazdy Polskiej będą trzy pasy: jeden do jazdy prosto w Puławską w stronę Ursynowa i dwa do skrętu w lewo w ulicę Goworka – jeden z nich przeznaczony będzie wyłącznie dla autobusów.

UM Warszawa

Plac Unii Lubelskiej

Zmiany pojawią się także na placu Unii Lubelskiej. Wyłączona z ruchu i parkowania będzie jezdnia ulicy Puławskiej pomiędzy placem a ul. Waryńskiego. Z tego powodu wygrodzona zostanie jezdnia przecinająca wyspę na środku placu, a ruch będzie odbywał się jak na zwykłym rondzie. Z placu na zamknięty fragment Puławskiej wjadą tylko dojeżdżający do posesji.

Nie będzie można pojechać bezpośrednio z Puławskiej na plac Unii Lubelskiej. Dojazd do placu zostanie poprowadzony ulicą Boya-Żeleńskiego.

UM Warszawa

Spacerowa

Zamknięta dla ruchu i parkowania będzie jezdnia ulicy Spacerowej w stronę Śródmieścia, na odcinku od Belwederskiej do Puławskiej. W obu kierunkach kierowcy pojadą nitką prowadzącą „w dół”. Wjadą na nią za skrzyżowaniem z ulicami Belwederską i Gagarina. Ruch w tej relacji zostanie jednak ograniczony: na skrzyżowaniu będzie tylko jeden pas do jazdy prosto z Gagarina w kierunku Puławskiej; tak samo na skręcie z ulicy Belwederskiej. Jeden pas będzie także na dalszym odcinku Spacerowej i Goworka, a na skrzyżowaniu z Puławską ustawiony zostanie nakaz skrętu w prawo, w kierunku ulicy Waryńskiego. Objazd dla chcących skręcić w lewo będzie poprowadzony ze Spacerowej prosto ulicą Klonową do placu Unii Lubelskiej i dalej ulicą Boya-Żeleńskiego, a następnie w lewo w Waryńskiego.

Jednym pasem pojadą także kierowcy zjeżdżający ulicą Spacerową w kierunku Belwederskiej. Przed skrzyżowaniem z tą ulicą będą dwa pasy do jazdy prosto w Gagarina i jeden do skrętu w prawo w kierunku Wilanowa.

Zamknięty zostanie wyjazd z ulicy Klonowej na Goworka. Połączenie z tą ostatnią straci także ulica Chocimska (po stronie północnej). Wjazd i wyjazd z tej drogi będzie możliwy tylko od strony Klonowej. Na ulicy Chocimskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.

Utrudnienia dotkną także rowerzystów. Tymczasowo zawieszony zostanie pas zlokalizowany na zamkniętej jezdni Spacerowej i Goworka. Objazd dla cyklistów zostanie poprowadzony drogą dla rowerów wzdłuż ulicy Belwederskiej i dalej Bagatela. Natomiast chodnik po północnej stronie ulicy będzie dostępny dla pieszych.

Belwederska

Wyłączona z ruchu zostanie jezdnia ulic Jana III Sobieskiego i Belwederskiej prowadząca w kierunku Śródmieścia, na odcinku od ulicy van Beethovena do Sułkowickiej. Na sąsiedniej jezdni będą trzy pasy ruchu – dwa do jazdy w kierunku Wilanowa i jeden w przeciwnym. Jadący w stronę Śródmieścia na drugą nitkę przejadą przy skrzyżowaniu z ulicą van Beethovena, a na właściwą jezdnię wrócą przed ulicą Gagarina.

Na skrzyżowaniu z ulicami Dolną i Chełmską utrzymane zostaną wszystkie relacje skrętne. Jadący w kierunku Wilanowa nie będą mogli skręcić w lewo w ulicę van Beethovena. Specjalnie dla nich za skrzyżowaniem wytyczona zostanie tymczasowa zawrotka.

Połączenie z ulicami Jana III Sobieskiego i Belwederską stracą ulice Turecka i Nabielaka. Utrzymany będzie natomiast wyjazd z ulic Hańczy i Sułkowickiej oraz z dróg prowadzących do posesji.

Także tutaj utrudnienia dotkną rowerzystów. Zamknięta zostanie droga dla rowerów po wschodniej stronie ulicy, pomiędzy ulicami van Beethovena a Chełmską. Na sąsiednim chodniku wyznaczony będzie ciąg pieszo-rowerowy. W pełni przejezdna pozostanie droga dla rowerów po zachodniej stronie Jana III Sobieskiego.

Gdzie szukać informacji o budowie tramwaju do Wilanowa?

Działa już specjalna strona informacyjna tramwajdowilanowa.pl. Poprzez witrynę można też zapisać się do newslettera z aktualnościami na temat inwestycji i zmian w organizacji ruchu. Najnowsze informacje na temat zmian w transporcie publicznym dostępne są na stronie wtp.waw.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Politycy w studiu i.PL krytykują wpis Sikorskiego o Nord Stream

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie