Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaj konny w Mrozach. Wyjątkowa atrakcja turystyczna pod Warszawą

Redakcja
naszemiasto.pl/archiwum/zdjęcie ilustracyjne
W trasę wyrusza jedynie sześć razy w ciągu roku, na pokład wagonika jednorazowo może zabrać jedynie sześć osób. Mowa o tramwaju konnym w Mrozach, wyjątkowej atrakcji na mapie turystyczne Mazowsza. Dalsza część artykułu poniżej.

Regularne kursy na trasie Mrozy Stadion - Rudka Szpital odbywają się od maja do września w wyznaczone niedziele w godz. 14-18. Trasa którą pokonuje wagon ciągnięty przez konia nawiązuje do wybudowanej na początku XX w. wąskotorówki dowożącej najpierw cegły na budowę szpitala, a po jej ukończeniu kuracjuszy z dworca kolejowego do sanatorium w oddalonej o ok. 2 km Rudce.

Historia tramwaju konnego w Mrozach

Na trasie Mrozy - Rudka tramwaj kursował przez ponad 60 lat (1902 - 1967). Jego historia związana jest z budową szpitala w Rudce, który powstał na skutek rozszerzającej się w 1898 r. epidemii gruźlicy. Doktor Teodor Dunin, wybitny lekarz bakteriolog zaapelował wówczas o utworzenie specjalistycznego szpitala, w którym chorzy mogliby dochodzić do zdrowia. Ze względu na właściwości klimatyczne idealnym miejscem do powstania szpitala okazała się Rudka k/Mrozów. Budowa szpitala ruszyła w 1902 r. Sanatorium znajdowało się kilka kilometrów od stacji kolejowej, na której wyładowywano przywożone pociągiem z Warszawy materiały budowlane. Aby ułatwić ich sprawny transport do Rudki, położono tory pod kolejkę.

Jakiej pozycji nie może zabraknąć w przeglądzie top 10 zabytków Mazowsza? Odpowiadamy - Nowy Dwór Mazowiecki. Twierdza Modlin. Spichlerz zbożowy z 1844 r.
Militarne budowle stanowią ewenement na skalę europejską.

TOP 10 zabytków Mazowsza. Idealne na ucieczkę z miasta! [PRZEGLĄD]

Budowa szpitala trwała sześć lat. Pierwsi pacjenci pojawili się w Rudce 29 listopada 1908 r. Tego dnia po raz pierwszy, zamiast materiałów budowlanych, tramwaj konny przewiózł ludzi. Kolejka kursowała sześć razy dziennie przez 59 lat, po raz ostatni odjechała w 1967 r. Tory rozebrano na początku lat 70, a wagonik przekazano Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie.

Kilka lat temu władze samorządowe gminy Mrozy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Mrozów postanowiły odbudować tramwaj konny. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń otworzono historyczny szlak, ułożono tory i zbudowano replikę wagonu. Tramwaj konny powrócił na dawną trasę w 2012 roku.

Wzdłuż trasy tramwaju konnego Mrozy - Rudka powstała ścieżka służąca edukacji ekologicznej.

Tramwaj konny w Mrozach. Wyjątkowa atrakcja turystyczna pod Warszawą

Przejażdżka tramwajem konnym

Tramwaj, zgodnie z aktualnym rozkładem kursuje tylko przez sześć dni w roku – w tym sezonie pojedzie jeszcze tylko 11 sierpnia i 8 września w godzinach 14-18. Każdego dnia w sumie może pojechać tylko 30 osób. Podczas jednego kursu z przewozu może jednocześnie skorzystać 6 osób. To ograniczenie wynika z wymogu ochrony zwierząt.

Cena biletu normalnego za przejazd wynosi 16 zł, bilet ulgowy (dzieci, młodzież szkolna, emeryci, renciści) - 10 zł, dzieci do lat 3 i osoby niepełnosprawne - gratis.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto