Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaj na Gocław. Warszawa może stracić unijną dotację na tę inwestycję?

Radzim Gaudenty
Tramwaj na Gocław. Warszawa może stracić unijną dotację na tę inwestycję?
Tramwaj na Gocław. Warszawa może stracić unijną dotację na tę inwestycję? materiały prasowe / Tramwaje Warszawskie
Tramwaj na Gocław. Warszawa może stracić unijną dotację na budowę linii tramwajowej na Gocław? Niestety tak. Wszystko przez... opieszałość urzędników.

Budowa 4-kilometrowej trasy tramwajowej łączącej aleję Waszyngtona z Gocławiem to jedna z kluczowych inwestycji komunikacyjnych w stolicy. Jej łączny koszt, razem z dostawą 18 wagonów, wyniesie ok. 400 mln zł. 62 mln zł z tej kwoty miało pochodzić ze środków unijnych. Decyzja w sprawie ich przyznania zapadła na początku lipca tego roku. Ostatecznie mogą one jednak w ogóle nie trafić do Warszawy – jak donosi stołeczna „Gazeta Wyborcza”. Dlaczego?

Przyznane w lipcu 2018 r. środki trzeba rozliczyć do 2023 r. Tymczasem przygotowania do inwestycji bardzo mocno się wydłużyły. Prace miały być prowadzone w latach 2020-22, a wciąż nie ogłoszono przetargu na projekt (powinien odbyć się pod koniec września 2018 r.). Rok 2019 miał być okresem opracowywania projektu i zdobywania koniecznych pozwoleń. Poza tym w przetargu miał być też wyłoniony wykonawca prac. Póki co spraw ugrzęzła w miejscu i wielce prawdopodobne jest, że nie uda się dotrzymać tych terminów. W związku z tym utrata unijnych środków stała się jak najbardziej realna.

Opóźnieniom winni są urzędnicy ratusza. Cały poprzedni rok prowadzili konsultacje społeczne z użytkownikami ogródków działkowych na Saskiej Kępie (trasa tramwaju ma biec wzdłuż Kanału Wystawowego przecinającego działki). Poza tym zastanawiali się jak zbudować skrzyżowanie linii tramwajowej z trasą łazienkowską. Ostatecznie stanęło na tym, że jezdnia zostanie wprowadzona w wykop pod torami. Ostatnie miesiące, jak podaje „GW”, upłynęły urzędnikom na ustalaniu szczegółów przebiegu trasy wzdłuż ulicy Bora-Komorowskiego. W związku z tym przetarg na projektanta trasy może być ogłoszony dopiero na początku 2019 r. Czy to wystarczy, by inwestycja zakończyła się przed unijnym deadlinem?

Linia na Gocław

Nowa linia o długości niemal 4 km zostanie poprowadzona od alei Waszyngtona wzdłuż niezabudowanego brzegu Kanału Wystawowego, gdzie powstanie zielony zadrzewiony pas o szerokości kilkudziesięciu metrów, oddzielający trasę od zabudowań.


Przebieg linii tramwajowej na Gocław

Dalej, na osiedlu Gocław, linia tramwajowa zostanie zbudowana wzdłuż ul. Bora Komorowskiego i skończy się pętlą w okolicach Trasy Siekierkowskiej. Projekt budowy nowej linii tramwajowej obejmuje także modernizację torów na Al. Waszyngtona między Rondem Wiatraczna a Rondem Waszyngtona.

W ramach inwestycji zostanie zbudowanych 8 przystanków, a 9 zostanie zmodernizowanych pod kątem obsługi osób niepełnosprawnych. Tramwaj z osiedla Gocław przejedzie nad aleją Stanów Zjednoczonych, gdzie Tramwaje Warszawskie zaplanowały wygodny punkt przesiadkowy do autobusów jadących np. w kierunku stacji Metro Politechnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto