Trochę historii... Ten wspaniały rok 1977 (zdjęcia)

Od lewej: Ryszard Fabiszewski, Marek Cieślak, Bogusław Nowak, Edward Jancarz, Jerzy Rembas.
Żużlowcy Stali w tamtych latach byli wielcy...I nie chodzi tu tylko o rozgrywki krajowe. W pamiętnym 1977 roku to praktycznie Stal Gorzów zdobyła srebrne medale... Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu.

W 1977 roku Stal Gorzów nie tylko zdobyła tytuł Drużynowego Mistrza Polski na żużlu ( po raz piąty ) ale także została Drużynowym Wicemistrzem Świata na żużlu.
Do rywalizacji o tytuł Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu 1977 wystartowało 18 narodowych zespołów. Po rozegraniu eliminacji do Finału Kontynentalnego w Pradze awansowały drużyny Czechosłowacji, RFN, Polski i Związku Radzieckiego. Polacy stoczyli w Czechosłowacji zacięty bój i awansowali do Finału Światowego.
Zwyciężyli Czechosłowacy zdobywając 32 punkty. Polscy żużlowcy zdobywając 30 punktów uplasowali się tuż za naszymi południowymi sąsiadami. Punkty dla reprezentacji Polski zdobyli :Edward Jancarz (Stal Gorzów) - 9, Zenon Plech (Stal Gorzów ) - 10, Jerzy Rembas (Stal Gorzów ) - 6, Bogusław Nowak ( Stal Gorzów ) - 5. Jak widzicie reprezentacja Polski składała się wyłącznie z gorzowskich zawodników. Do Finału Światowego we Wrocławiu nie awansowały drużyny RFN i Związku Radzieckiego. Trzeba zaznaczyć, że Niemcy w tamtych latach mieli bardzo silną drużynę.Egon Muller posiadał tytuły Indywidualnego Mistza Świata na długim torze a w 1983 roku z kompletem punktów zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na torze klasycznym pokonując Billy Sandersa i niezapomnianego Michaela Lee. Później ten zawodnik stał się bardzo dobrym mechanikiem ( także przez jakiś czas Tomasza Golloba ).Związek Radziecki w tych zawodach nie liczył się i zajął 4 miejsce zdobywając zaledwie 6 punktów.
Do finału z innych eliminacji awansowały też silne drużyny Anglii i Szwecji. 18 września we Wrocławiu doszło do ciekawej rywalizacji wspomnianych wyżej drużyn. Drużynowymi Mistrzami Świata zostali Anglicy którzy zdobyli 37 punktów. Srebrne medale trafiły do naszej reprezentacji która wywalczyła 25 punktów. W zawodach tych nie wystartował Zenon Plech a drużynę uzupełnił Marek Cieślak z Włókniarza Częstochowa. Punkty dla reprezentacji Polski zdobyli : Edward Jancarz (Stal Gorzów ) - 10, Bogusław Nowak ( Stal Gorzów ) - 6, Jerzy Rembas ( Stal Gorzów ) - 6, Marek Cieślak ( Włókniarz Częstochowa ) - 2, Ryszard Fabiszewski ( Stal Gorzów ) - 1 ( startował tylko w jednym biegu )
Najlepszymi zawodnikami tych mistrzostw byli Edward Jancarz ( Polska ) i Peter Collins ( Anglia ), którzy zdobyli po 10 punktów.
Tak więc to był bardzo udany rok dla gorzowskich żużlowców. Światowa prasa sportowa zajmująca się speedwayem była pełna podziwu dla gorzowskiej drużyny. Nagłówki wielu gazet informowały o zdobyciu wicemistrzostwa świata przez zawodników...drużyny klubowej Stali Gorzów.
Drużynowe Mistrzostwo Polski i sukces w zawodach światowych to nie koniec sukcesów naszych zawodników w tym pamiętnym 1977 roku. Wielki sukces indywidualny odniósł też Bogusław Nowak i Mieczysław Woźniak. Pierwszy z nich zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski a drugi zdobywając brązowy medal został trzecim żużlowcem naszego kraju. Bogusław Nowak powtórzył swój sukces w Mistrzostwach Polski Par gdzie wraz z Jerzym Rembasem zdobyli złote medale.
Taka to była Stal...czy kiedykolwiek jeszcze taka będzie?

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0