Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Troje uczniów ze Stargardu dotarło do finału konkursu wiedzy o parlamencie

Redakcja
Obok niej od lewej stoją: Patryk Neumann, Karolina Gejza i Łukasz Buczek
Obok niej od lewej stoją: Patryk Neumann, Karolina Gejza i Łukasz Buczek Wioletta Mordasiewicz
To uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Karolina Gejza, Łukasz Buczek i Patryk Neumann.

W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Składał się on z trzech etapów. Ostatni odbył się w Senacie. Uczniowie I LO ze Stargardu w finałowych zmaganiach zajęli wysokie miejsca. Łukasz Buczek uplasował się na drugim miejscu w gronie uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
 
– Podziwiam Łukasza – mówi Irena Owczarek, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w tym liceum. – On przecież chodzi dopiero do pierwszej klasy. A zakres tego konkursu wcale nie był mały. Sięgał nawet do historii parlamentaryzmu. Moi uczniowie włożyli w przygotowanie się dużo pracy. Osiągnęli sukces.
 
Łukasz Buczek sam jest zaskoczony, że doszedł tak wysoko.
 
– Cieszyłem się, gdy przechodziłem kolejne etapy, ale nie spodziewałem się, że dotrę aż do Warszawy – przyznaje pierwszoklasista. – Często oglądam wiadomości w telewizji. Z Sejmu i Senatu jest ich dużo, więc ominąć ich nie sposób.
 
Łukasz w konkursie o władzy ustawodawczej startował też wcześniej w gimnazjum.
 
– Po nim częściowo już jakąś wiedzę miałem – dodaje skromnie. – Dla mnie zainteresowanie Sejmem jest normalne. Każdy dzień zaczynam od obejrzenia ulubionych kanałów informacyjnych. Będę studiował prawo lub politologię. Ale na decyzję mam jeszcze dwa lata.
 
Finaliści musieli odpowiedzieć na masę pytań dotyczących historii polskiego parlamentaryzmu, dawnej i obecnej działalności Sejmu i Senatu. Musieli wykazać się wiedzą na temat współczesnego tworzenia prawa, zadań posłów i senatorów.
 
– Wylosowałem zestaw dotyczący autonomii galicyjskiej – mówi Patryk Neumann, który zajął trzecie miejsce. – Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się tego. Ale jakoś sobie poradziłem. Od wielu lat śledzę wydarzenia polityczne, wiadomości oglądam regularnie. Dziadek to we mnie zaszczepił. Na tematy polityczne prowadzimy ciekawe rozmowy.
 
Patryk, który jest też kibicem sportowym, a jego komentarze na ten temat można czytać w „Głosie Stargardzkim” i Moje Miasto Stargard myśli o zajęciu się w przyszłości polityką. Nie wyklucza też pracy w jakimś ważnym urzędzie.
 
– A kto wie, może będę dziennikarzem, który ocenia polityków – zastanawia się licealista.
 
W gronie zwycięzców nie zabrakło dziewczyny ze Stargardu. Karolina Gejza, uczennica klasy trzeciej w I LO zdobyła wyróżnienie.
 
– Chcę iść na prawo – tłumaczy Karolina. – Żeby się dostać na te studia trzeba mieć zdaną maturę z historii i wiedzy o społeczeństwie. Dlatego staram się być na bieżąco z tym, co dzieje się w naszym Sejmie i Senacie.
 
Łukasz Buczek w nagrodę dostał 1,5 tys. zł, Patryk Neumann tysiąc, a KarolinaGejza przyjechała do Stargardu z odtwarzaczem mp3. Wszyscy otrzymali też książki i albumy związane z pracą polskiego parlamentu. Podczas trzydniowego pobytu w Warszawie obejrzeli balet „Oniegin” Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim. Wzięli też udział w zajęciach na Zamku Królewskim. Zwiedzali sejmowy budynek.
 
– Chodziliśmy tam, gdzie nawet kamera nie ma wstępu – mówią licealiści. – To było naprawdę niesamowite przeżycie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto