Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tropikalne upały w Kielcach. Jak przeżyć upał?

redakcja
redakcja
redakcja
Lekarze ostrzegają, że jeżeli chcemy bezpiecznie przetrwać upalne dni, musimy zadbać o swoje zdrowie. Picie alkoholu, wystawianie się godzinami na słońce, nadużywanie kawy może okazać się groźne.

Gdy jest gorąco, na pewno łatwiej jest wysiedzieć na kocu pod drzewem, gorzej przetrwać tym, którzy muszą pracować na pełnych obrotach.
"KLIMA" DLA PRACOWNIKA
- Przepisy mówią jasno, że gdy temperatura jest wysoka, wówczas pracodawca musi zadbać o swoich pracowników - wyjaśnia Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy. - Powinien zapewnić każdemu wystarczającą ilość wody mineralnej, nie pół litra czy litr, tylko tyle, ile dana osoba potrzebuje. Natomiast pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach, na przykład w hutach, muszą być dostarczane sole mineralne i witaminy. Konieczne jest też zapewnienie podopiecznym pracującym na powietrzu nakryć głowy i udzielenie im niezbędnych przerw, w czasie których w upał mogą schronić się pod dachem. Także w pomieszczeniach zamkniętych pracodawca powinien zapewnić takie warunki, w jakich pracownicy będą mogli wydajnie pracować. Jeśli nie ma klimatyzacji, muszą być wiatrak, żaluzje czy zasłony.
ŁYK MINERALNEJ
Co jeszcze pomaga przetrwać upał? - Popijanie niegazowanej wody mineralnej przez cały dzień to bardzo dobre przyzwyczajenie - pochwala doktor Grzegorz Nocuń, lekarz internista. Tak samo korzystne jest picie soków owocowych, herbaty zielonej i kompotów. Natomiast bezwzględnie należy unikać picia drinków energetyzujących czy napojów alkoholowych, w tym piwa, bo w gorące dni wchłaniają się o wiele szybciej i ich działanie jest błyskawiczne. Również picie kawy nie jest dobre, wtedy rozszerzają się naczynia krwionośne, mogą zdarzyć się po niej zasłabnięcia, zwłaszcza u osób, które mają nadciśnienie. Można natomiast jeść lody, arbuzy, które ochładzają organizm, i inne owoce do woli. W godzinach największego gorąca trzeba raczej unikać nadmiernego ruchu, szczególnie dla osób w starszym wieku wskazany jest raczej odpoczynek na leżaku lub na ławce niż praca na działce. Na spacer można sobie pozwolić dopiero po godzinie osiemnastej.
POPARZENIA I UDARY
Przy nadmiernym wysiłku w upał o zawał czy udar nietrudno. - Dlatego lepiej nie wystawiać się zbyt długo na mocne słońce między godziną 11 a 17 - zaleca dr Izabela Bukowska, specjalista neurolog. - Można łatwo nabawić się niebezpiecznego udaru. Mimo że upał może powodować zmęczenie, rozdrażnienie i gorszą koncentrację, to nie należy zapominać o regularnym przyjmowaniu leków.
Z drugiej strony Martyna Kupiecka, specjalista psychiatra, ostrzega, że gdy ktoś bierze leki psychotropowe, przeciwdepresyjne, nasenne, to też powinien unikać słońca, bo środki te zwykle obniżają ciśnienie. - Jak ktoś ma z reguły niskie ciśnienie i po wzięciu leków jeszcze mu spadnie, to może nagle zasłabnąć - uczula. - Ludzie w średnim wieku i starsi powinni wychodzić w upalne dni na dwór tylko rano i wieczorem - radzi kardiolog Marek Strączyński. - Przy chorobie wieńcowej, nadciśnieniu tętniczym, wadach serca lepiej nie kusić losu.
Zdaniem dermatologa Marii Pyzio-Gutkowskiej, dzieci do 18. roku życia powinny raczej unikać opalania. - Do tego czasu organizm wchłania najwięcej promieni słonecznych, które później mogą zaowocować nowotworami skóry - przestrzega. Iwona ROJEK

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto