Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudny marzec dla kolei w Warszawie. Na horyzoncie zbliżający się remont linii średnicowej. Kiedy w końcu będzie lepiej?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
PKP PLK
Marzec 2023 roku to miesiąc, który na pewno zapisze się w historii stołecznej kolei. Miało być wesoło i z pompą, z powodu uruchomienia SKM do Piaseczna, a wyszedł z tego niezwykle trudny okres. Problemy z rozkładem, obwinianie przewoźników, opóźnienia. Pojawia się pytanie: co dalej? Zwłaszcza, że wkrótce czekają nas dopiero prawdziwe wyzwania.

12 marca weszła korekta do rozkładu jazdy, uwzględniająca m.in. linię S4 – Szybkiej Kolei Miejskiej do Piaseczna. Pierwszego dnia, w niedzielę, było jeszcze spokojnie, chociaż kilka pociągów stało parę minut na Warszawie Zachodniej. Bałagan zaczął się dzień później. Pociąg wyprawiony na zły tor, opóźnienia. Postoje i chaos informacyjny. Nie lepiej było we wtorek. Co najgorsze, na horyzoncie nie widać było żadnej reakcji.

Jak powiedzieli nam przedstawiciele SKM przez te dwa dni nie można było się np. dodzwonić do rzecznika prasowego PKP PLK. W środę rano media otrzymały informacje, że zarządca infrastruktury zdecydował się... odwołać część połączeń przewoźników regionalnych, a więc Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej. Dodatkowo podczas konferencji prasowej, jeden z członków zarządu PLK obwinił przewoźników za całą sytuację, mówiąc: chcieli zbyt wiele połączeń.

Okazało się, że Koleje Mazowieckie nie miały więcej połączeń, SKM 2 nowe linie. Do dziś od korekty rozkładu jazdy łącznie czterokrotnie pociąg wyprawiano na zły tor, a dodatkowo regularnie kotłuje się i blokuje stacja Warszawa Gdańska. Eksperci są zgodni, że jej przebudowa została zrealizowana błędnie. Mówił nam o tym choćby Karol Trammer: - kolejny przykład złego projektowania w spółce PKP Polskie Linie Kolejowe i niewykorzystywania szans na to, aby dzięki modernizacjom infrastruktury, uzyskiwać dobre i wygodne dla pasażerów rozwiązania. Dodawał też, że podczas remontu średnicy problem się pogłębi, bo ruch będzie jeszcze większy.

I tu dochodzimy do kwestii kluczowej – remont linii średnicowej

To będzie dopiero prawdziwe wyzwanie. Czemu? Dobrym przykładem są opisane powyżej sytuacje, czyli brak komunikacji. Jeśli zamiast dialogu i przewidywania dostajemy opóźnione reakcje i oskarżenia to jak wierzyć, że uda przygotować się sensowny rozkład czy komunikację zastępczą na czas największych utrudnień na kolei jakie można sobie wyobrazić.

Kolejnym przykładem są konsultacje wśród kolejarzy w sprawie kształtu remontu. Utrzymanie przejazdu przez centrum Warszawy przez cały remont linii średnicowej nie jest możliwe według PLK. Wiemy już, że ten proces się opóźni o rok lub dwa, ale jak wyglądał dialog? Koleje Mazowieckie i PKP Intercity nie chciały się zgodzić, nie mając co zrobić z pociągami. PKP Intercity przewiduje konieczność skierowania podróżnych do ZTM i pytało PLK czy są środki na honorowanie biletów.

Konsultacje, konsultacjami, ale ktoś tym wszystkim musi zarządzać

Przewoźnicy usłyszeli więc, że konieczne jest czterotorowe zamknięcie wakacyjne i nie ma możliwość rezygnacji z tych zamknięć. Na dziś przewidywany termin to 16.06.2024 do 31.08.2024. Naturalnie na myśl przychodzi pytanie: Kiedy na kolei będzie lepiej? I choć złośliwi odpowiadają, że lepiej to już było, to wbrew pozorom naprawdę na poprawę jest szansa. Koniec remontu linii średnicowej oznaczać będzie większą przepustowość, więcej połączeń i wygodniejsze przesiadki w kilku miejscach. Problemem jak zwykle jest ile potrwa remont i kiedy się zakończy. Ten remont to także okazja, żeby zrealizować kilka inwestycji pobocznych, o których piszemy poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto