Trwa 27. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie. Przyjdź i zobacz wyjątkowe wystawy

Materiał informacyjny ASP
Po raz 27. w stolicy odbywa się Międzynarodowe Biennale Plakatu. Prace dla publiczności dostępne są w Pałacu Czapskich. Przygotowali je artyści i artystki z całego świata, a tematyka jest różnorodna..

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi. Prezentuje szerokiej publiczności najwybitniejsze prace wykonane przez artystki i artystów z całego świata. To wydarzenie nazywane jest często olimpiadą plakatu.

Tegoroczna 27. edycja została uroczyście otwarta 12 czerwca w Pałacu Czapskich – głównej siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wydarzenie to uświetniło także nowy początek działalności kulturalnej Pałacu po renowacji i przebudowie. W jego imponujących przestrzeniach wystawienniczych można aktualnie oglądać 5 wystaw w ramach 27. MBP. To niebywała uczta nie tylko dla wielbicieli plakatu.

- 27 Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie bazuje na dwóch konkursach o otwartym charakterze. Konkurs Główny został pomyślany jako przegląd różnorodności kulturowej świata, jego aktualiów z wielu dziedzin życia – opowiada Magdalena Sołtys, kuratorka i autorska ekspozycji 27. MBP. – Szczegółowym problemem, do którego odnoszą się uczestnicy Konkursu Tematycznego jest „Zmieniający się świat a zdrowie”. I nie może to dziwić w dobie pandemii COVID-19.

Wystawy dodatkowe

Przy okazji podziwiania prac konkursowych, zwiedzający mogą zobaczyć również prace wybitnego japońskiego grafika – Kazumasy Nagaiego pt. „Zwierzęta”.

- Nagai zdobył złoty medal na 1. MBP w Warszawie i dziś jest gościem specjalnym – informuje Magdalena Sołtys.

Warto dodać, że Kazumasa Nagai - mimo swojego już sędziwego wieku - cały czas tworzy kolejne dzieła. W kwietniu artysta skończył 92 lata.

W Pałacu Czapskich publiczność może obejrzeć także wystawę plakatów członków międzynarodowego jury oraz wystawę poza konkursem, czyli prace polskich plakacistów zaangażowanych w organizację wydarzenia.

Całej imprezie towarzyszą również projekcje projektów powstałych w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia „Studenci dla Biennale”.

- Sztuka plakatowa jest częścią kultury miasta i jest sztuką ulicy – wyjaśnia kuratorka. – Wystawy znajdą zwolenników zarówno wśród publiczności związanej ze środowiskiem artystycznym, jak i wśród szerokiego grona odbiorców.

6 tysięcy plakatów i 45 krajów

Organizatorzy 27. MBP otrzymali łącznie 3200 zgłoszeń, co przełożyło się na 6000 plakatów. Do etapu finałowego Konkursu Głównego jury preselekcyjne dopuściło 310 plakatów, autorstwa 246 artystów z 5 kontynentów, 45 krajów, a do etapu finałowego Konkursu Tematycznego – 99 plakatów 85 artystów z 3 kontynentów, 19 krajów. Podczas wernisażu jury międzynarodowe – w składzie: Jonathan Barnbrook, grafik (Wielka Brytania), Justyna Czerniakowska, graficzka (Polska), Mariusz Knorowski, krytyk i historyk sztuki (Polska), Ralph Schraivogel, grafik (Szwajcaria), Ahn Sang-soo, grafik (Korea Południowa) – ogłosiło wyniki konkursów.

Laureaci 27. MBP

W Konkursie Głównym 27. MBP w Warszawie nagrodzeni zostali: Ryszard Kajzer (Polska) – Złoty Medal za plakat „Witold Gombrowicz Literary Prize”, Alain le Quernec (Francja) – Srebrny Medal za plakat „Hope” i 2xGoldstein (Niemcy) – Brązowy Medal za plakat „Literature in the Blue Salon (3 Readings)”.

Laureatami Konkursu Tematycznego 27. MBP w Warszawie zostali: Jakub Jezierski (Polska) – Złoty Medal za plakat „I am Fed Up With Interesting Times”, Julia Wakuła (Polska) – Srebrny Medal za plakat „Holidays 2040” i Christian Chladny (Niemcy) – Brązowy Medal za plakat „Ambivalent Times”.

Przyznano także liczne wyróżnienia. Nagroda Honorowa im. Józefa Mroszczaka, znajdująca się w gestii Rektora ASP w Warszawie, prof. Błażeja Ostoja Lniskiego zostanie przekazana Kazumasie Nagaiemu w uznaniu wybitnych w skali świata osiągnięć w dziedzinie sztuki graficznej i humanitaryzmu podejmowanych tematów.

Gdzie obejrzeć wystawy?

Prace przygotowane w ramach 27. edycji MBP można oglądać w Pałacu Czapski na Krakowskim Przedmieściu 5, w głównej siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Drzwi dla publiczności otwarte są od wtorku do niedzieli, w godz. 10-18. Wystawa jest bezpłatna i potrwa do 5 września 2021.

Wideo

Dodaj ogłoszenie