Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa rozbiórka "gazowego pałacu" na warszawskich Bielanach. Pustostan stał przez dwadzieścia lat. Co go zastąpi?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Ruszyła rozbiórka potężnej nieruchomości zlokalizowanej na warszawskich Bielanach. Z konstrukcją nazywaną dziś "gazowym pałacem" czy "gigantycznym szkieletorem" wiązano niegdyś ogromne plany. Obiekt miał być główną siedzibą spółki EuRoPol Gaz. W niedalekiej przyszłości, w jego miejscu pojawi się nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Wiemy już, kto je zbuduje.

Obiekt powstał w latach 2000 - 2002, doczekał się ukończenia do etapu stanu surowego. Teraz ruszyła jego rozbiórka, która przez niektórych nazywana jest symbolicznym końcem ery dominacji rosyjskiego gazu w Polsce. Czemu? To budynek spółki Europol Gaz, która powstała w 1993 roku, by kontrolować przepływ gazu z północnej Rosji do Europy Zachodniej przez gazociąg jamalski. Obecnie Polska przestała kupować gaz z Rosji.

Tymczasem Stołeczne Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w styczniu br. podjęło decyzję dotyczącą rozbiórki budynku znajdującego się przy ulicy Literackiej 7 na warszawskich Bielanach. Właściwa rozbiórka ruszyła w ostatnich dniach kwietnia. Obecnym właścicielem obiektu jest Dom Development. Firma ma wybudować w miejscu szkieletora nowoczesne osiedle. Deweloper jest obecnie na etapie prac projektowych dotyczących inwestycji. Mieszkańcy obawiają się, że ta inwestycja może zakorkować okolicę i chcą zmian w układzie drogowym. Szerzej o sprawie piszemy poniżej.

Dwie dekady pustostanu

Pierwotnie obiekt miał być spektakularną siedzibą gazowego giganta, w którym udziały ma m.in. Gazprom (48%). Za projekt odpowiadał Tadeusz Spychała, słynny architekt, który w Warszawie stworzył m.in. hotel InterContinental. Inwestycję planowano z rozmachem. Budynek miał składać się z kilku części. W środkowej zapowiadano zimowy ogród oraz charakterystyczną gondolę, w której miał być bar dla VIP-ów.

Aleksy Witwicki

W najwyższej części nad ziemią obiekt miał posiadać siedem kondygnacji, a pod powierzchnią dwupoziomowy parking na 380 samochodów oraz korty tenisowe. Wewnątrz planowano budowę sporej wielkości sali konferencyjnej z najnowszym, jak na tamte czasy sprzętem. Wszystko miało być przykryte elewacją z zielonego kwarcytu. W 2002 roku podjęto decyzję o przerwaniu budowy. Betonowy szkieletor oddano pod opiekę Ratusza. Władze stolicy planowały przenieść tam warszawskie uczelnie: Akademię Sztuk Pięknych, Akademię Teatralną i Uniwersytet Muzyczny im. Chopina. Koncepcje te nigdy nie doczekały się realizacji, a robotnicy nie pojawili się na tamtejszym terenie przez ponad dwie dekady. W październiku 2020 roku budynek z działką wystawiono na sprzedaż, a nowym kupcem został wspomniany deweloper.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto