Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa święto Sukkot. W Warszawie pojawiły się namioty upamiętniające wyjście Żydów z Egiptu

Przemysław Ziemichód
Święto Sukkot Warszawa. W stolicy pojawiły się namioty. Upamiętniają wyjście Żydów z Egiptu
Święto Sukkot Warszawa. W stolicy pojawiły się namioty. Upamiętniają wyjście Żydów z Egiptu Pixabay.com
Warszawscy Żydzi rozpoczęli w niedzielę 23 września obchody święta Sukkot. Przez siedem dni będą mieszkać w specjalnie na tę okazję wzniesionych szałasach. Święto szałasu jednak to także okazja do wspólnego spotkania. Szałasy stanęły przy muzeum Polin oraz przy siedzibie wspólnoty Chabad Lubawicz.

23 września Żydzi rozpoczęli obchody święta Sukkot, obchodzonego tradycyjnie 5 dni po święcie Jom Kipur. Oba te święta związane są z budową charakterystycznych szałasów. - Siedzimy, mieszkamy, wykonujemy szereg czynności, normalnie wykonywanych w domu, w szałasie.Trwa to 7 dni w Izraelu, 8 dni poza jego granicami. Tora dodaje do tego uzasadnienie. Chodzi o upamiętnienie wyjścia Żydów z Egiptu. Wyjście z Egiptu to nie tylko jednorazowe wydarzenie. To cały okres pobytu na pustyni aż do momentu, gdy naród żydowski wszedł do Ziemi Obiecanej. To upamiętnienie bożej troski o naród żydowski, zapewnianie mu cienia, ochrony przed wrogami, dzikimi zwierzętami. Bóg nas wyprowadził i dbał o nas - wyjaśnia rabin Szalom Ber Stambler.

Szałasy stanęły przy muzeum Polin oraz przy siedzibie wspólnoty Chabad Lubawicz. Oprócz nich, nieodłącznym elementem święta Sukkot jest rytuał potrząsania czterech gałęzi roślin: Lulaw (gałąź palmy daktylowej), hadas (gałąź mirtu), etrog (owoc z rodziny cytronów), arawa (dwie gałązki wierzby). Każda z gałęzi symbolizuje inny typ członka żydowskiej wspólnoty. Etrog - owoc pachnący oraz smaczny. To Żyd doskonały - jest wykształcony, zna Torę i stosuje się do jej zaleceń. Gałązka wierzby nie ma zapachu. To człowiek nieszczególnie przestrzegający zasad Tory i również niekoniecznie dobrze wykształcony. Gałąź mirtu ma zapach i nie ma smaku. Symbolizuje człowieka, który przestrzega zasad tory, ale nie kształci się i nie studiuje ksiąg. Lulaw to człowiek, którego Tora ciekawi, ale który niekoniecznie chce wykonywać jej zalecenia. W święto Sukkot te cztery typy osobowości spotykają się razem, podczas jednych obchodów. Co wieczór Żydzi spotykają się także, by być ze sobą, tańczyć, cieszyć się z bycia razem.

Święto Sukkot trwa przez tydzień, w tym roku jego obchody przypadają na tydzień od 23 do 30 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto