Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Trzaskowski na oklep!". Prezydent Warszawy podpadł służbowymi podróżami samochodem. Chcą go przesadzić na konia

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Szymon Starnawski / Adam Jankowski
Jeden z warszawskich radnych wziął pod lupę podróże służbowe Rafała Trzaskowskiego. Bilans za ubiegły rok to 42 loty samolotem i 22 tys. kilometrów przejechanych urzędowym samochodem. Zdaniem działacza to hipokryzja ratusza, który negatywnie zaopiniował propozycję, aby władze Warszawy podróżowały rowerem i komunikacją miejską. Radny poszedł więc o krok dalej i podjął próbę przesadzenia prezydenta stolicy na...konia!

Podróże Trzaskowskiego. Jaki transport wybiera prezydent?

Ernest Kobyliński, radny Dzielnicy Praga-Północ, postanowił prześledzić przebieg służbowych podróży prezydenta Warszawy za ubiegły rok. Z danych przedstawionych przez stołeczny ratusz wynika, iż w 2023 Rafał Trzaskowski wykonał 42 loty samolotem. Prezydent Warszawy przejechał też 22 tys. kilometrów służbowym autem - większość po mieście, ponieważ tylko 4-krotnie podróżował samochodem po kraju. Zdaniem radnego obnaża to hipokryzję Trzaskowskiego.

Pan Prezydent, który w pakcie "C40" chce m.in. ograniczać ludziom możliwości latania samolotem, sam w 2023 roku leciał służbowo aż 42 razy (...) Zmusza mieszkańców do podróży komunikacją miejską bądź rowerem, tymczasem sam przejechał ponad 22 tys. km samochodem służbowym. Żadna podróż służbowa nie odbywała się rowerem. Tak więc mieszkańcy i przedsiębiorcy muszą wybrać komunikację bądź rower, tymczasem Pan Prezydent jeździ samochodem, których to również poprzez SCT chce się pozbyć ze stolicy - czytamy we wpisie działacza społecznego.

"Trzaskowski na oklep!". Warszawiacy zapłacą za lekcje jazdy konno dla prezydenta?

Prezydent stolicy podpadł radnemu na tyle, że ten podjął śmiałą próbę przesadzenia Rafała Trzaskowskiego z służbowego auta na...konia! A to wszystko w ramach projektu zgłoszonego do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Pod ocenę trafił pomysł Trzaskowski na oklep!, który zakłada naukę jazdy konno dla gospodarza Warszawy, rezygnację ze służbowego samochodu i zakupienie dorożki oraz zatrudnienie woźnicy w miejsce kierowcy.

Jak czytamy w szczegółowym opisie projektu, prezydentowi Warszawy udzielonych miałoby zostać 200 lekcji jazdy konnej, tak aby w okresie wiosenno-letnim, mógł on przyjeżdżać do urzędu konno, np. "na oklep". - Dodatkowo w ramach walki ze smogiem, dbałością o "strefę czystego transportu" a także, aby dać dobry przykład i zachęcić - a nie zmusić - mieszkańców Warszawy - do jazdy innym środkiem transportu niż samochód - Urząd zrezygnuje z samochodów służbowych Prezydenta Stolicy i jego zastępców - wylicza radny Ernest Kobyliński.

Autor pomysłu wskazuje ekologiczne korzyści płynące z realizacji projektu, jednak zaznacza, że jazda konno dodatkowo zwiększy prestiż prezydenta Warszawy. - Biorąc za wzór większość monarchii zostanie również zatrudniony Herold, który będzie obwieszczał przybycie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Dzięki tym zabiegom Pan Prezydent, nie tylko zrezygnuje z okropnego "blachosmroda" ale także będzie mógł się czuć na co dzień jak prawdziwy szlachcic a wręcz monarcha. W końcu w 2020 roku, sam przyznał, że "to jego miasto" - ironizuje radny.

Cała "inwestycja" miałaby kosztować warszawiaków 740 tys. złotych, na co składają się:

  • 200 lekcji konno - około 30 tys. zł
  • Zakup 3 dorożek/bryczek - 90 tys. zł.
  • Zatrudnienie trzech woźniców na rok - 200 tys. zł
  • Wynajęcie 10 koni na rok - 360 tys. zł
  • Zatrudnienie Herolda - 50 tys. zł
  • Ubezpieczenia - 10 tys. zł

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, pomysł ten ma w humorystyczny sposób zachęcić władze miasta do ekologicznego transportu, którzy sami tak zacięcie promują. - Jest to wyjście na przeciw ich ideom, a także wzięcie pod uwagę, iż w przyszłości zwężanie ulic może zmienić się w ideologiczne zrywanie asfaltu i przywracanie ruchu konnego, gdyż ktoś gdzieś w Zachodniej Europie, wymyśli, że tak będzie bardziej eko - przewiduje Kobyliński.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto