Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzaskowski: "Przygotowujemy wniosek o odwołanie ministra Czarnka". Protest przeciwko zmianom w oświacie

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Krystian Dobuszyński
Przedstawiciele samorządów, uczniowie, rodzice, organizacje nauczycielskie i pozarządowe sprzeciwiają się rządowym planom zmian w oświacie, które grożą centralizacją systemu edukacji. W Warszawie miała miejsce konferencja prasowa w tej sprawie, w której wziął udział m.in. prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

W poniedziałek 21 czerwca o godz. 10.00 przed gmachem Kancelarii Premiera RP w Al. Ujazdowskich w Warszawie odbyła się konferencja prasowa "Wspólny głos" ws. planowanych przez rząd zmian w oświacie.

Podczas briefingu nie zabrakło przedstawicieli lokalnych samorządów oraz organizacji nauczycielskich.

Trzaskowski: "Przygotowujemy wniosek o odwołanie ministra Cz...

Warszawa. Trzaskowski zapowiada wniosek o odwołanie ministra Czarnka

W spotkaniu wziął udział m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który zapowiedział, że powstaje wniosek o odwołanie ze stanowiska ministra edukacji i nauki Przemysła Czarnka.

- Rząd tym działaniem chce upartyjnić szkoły i uczniów, zamiast uczyć samodzielnego myślenia. Nie ma na to naszej zgody – poinformował w czasie konferencji prasowej Trzaskowski. – Przygotowujemy wniosek o odwołanie ministra Czarnka. Planujemy działania dziś i jutro – dodał.

Prezydent stolicy zwrócił uwagę na obecne problemy polskich szkół.

- Obserwowaliśmy to, w jaki sposób rządzący niszczą polską szkołę, obserwowaliśmy ataki na nauczycieli. Dodatkowo w ostatnich miesiącach szkoły borykały się z problemem pandemii i nauką zdalną. Polska szkoła obecnie ma mnóstwo problemów, w tym m.in. powrót uczniów do nauki stacjonarnej po pandemii – wskazał Rafał Trzaskowski.

Warszawa protestuje przeciwko zmianom w oświacie

W czasie poniedziałkowego spotkania Agnieszka Leończuk, przedstawicielka nauczycielskich związków zawodowych i mama prywatnie, odczytała treść listu napisanego w imieniu nauczycieli.

- Sprzeciwiamy się zmianom, które rząd chce wprowadzić w polskich szkołach (…). Szkoła podporządkowana centralnej władzy to zaprzeczenie idei demokracji – podała.

Zdaniem samorządowców i przedstawicieli organizacji nauczycielskich, projekt nowelizacji prawa oświatowego zaproponowany przez rząd, zmniejsza wpływ rodziców na pracę szkoły, naruszając tym samym współdziałanie władz centralnych z jednostkami oświatowymi. Chodzi o to, że kurator miałby samodzielnie podejmować wszystkie decyzje dotyczące np. tego, kto będzie dyrektorem danej placówki.

Zebrani na poniedziałkowym spotkaniu wspólnie deklarowali, że w protest jest po to, aby ważne, kluczowe kwestie były podejmowane w porozumieniu z rodzicami i dyrekcją szkół.

Warszawa. "To kontrola partyjna każdego elementu edukacji"

- Polska oświata i polska szkoła oparta jest na współpracy grup nauczycieli, rodziców, dzieci, samorządów i dyrektorów szkół. To, co proponuje ministerstwo jest końcem szkoły myślącej. To początek szkoły partyjnej, wychowującej konkretnego wyborcę – wskazała Dorota Zmarzlak, wójt podwarszawskiej gminy Izabelin.

W spotkaniu uczestniczyła Anna Maziarska – tegoroczna maturzystka. Jak przypomniał prezydent stolicy, w poniedziałek o godz. 18. młodzież będzie protestować przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto