Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy dworce na Mazowszu przejdą modernizację. Niebawem zabytkowe obiekty odzyskają blask. Znamy koszt inwestycji

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Polskie Koleje Państwowe
Trzy mazowieckie dworce, objęte ochroną konserwatora zabytków przejdą przebudowę. Chodzi o obiekty w Pilawie, Życzynie i Celestynowie. Każdy z tych zabytków ma już ponad sto lat. Kolejarze przekazali już wykonawcom place budowy. Szczegóły w artykule.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości mocno postawił na rozwój polskiej kolei. Efektem jest modernizacja i budowa dworców w całej Polsce. W województwie mazowieckim inwestycje zakończono już w jedenastu lokalizacjach, ale rozpoczynają się one w kolejnych w Pilawie, Życzynie i Celestynowie. Jestem przekonany, że już niebawem w tych miejscowościach podróżni skorzystają z doskonale odrestaurowanych i jednocześnie komfortowych dworców kolejowych – przekazał sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

Inwestycje są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Trzy dworce na Mazowszu przejdą modernizację. Niebawem zabyt...

Dworzec w Pilawie czeka modernizacja

Pierwszym z obiektów, który odzyska swoje historyczne piękno, został wzniesiony w 1877 roku Chodzi o dworzec dawnej Kolei Nadwiślańskiej w Pilawie. Jak informują Polskie Koleje Państowe, renowację przejdzie unikatowa elewacja budynku w formie muru pruskiego. Elementy drewniane zostaną poddane konserwacji i uzupełnieniu ubytków, a przestrzenie pomiędzy nimi pokryte tynkiem i pomalowane na biało. Nowym elementem na elewacji będą zegary i napisy "dworzec kolejowy" oraz z nazwą miejscowości. Dworzec zyska również iluminację subtelnie podświetlającą jego bryłę nocą.

Do holu stanowiącego jednocześnie poczekalnię będą prowadzić schody i podjazd. Wystrój wnętrza będzie zainspirowany architekturą z czasu powstania dworca. Poza stolarką okienną, kasową i drzwiową w kolorze brązowym odtworzona zostanie boazeria. Natomiast posadzka w biało-czarną szachownicę będzie bardzo podobna do tej zrealizowanej w Białymstoku. Poza tymi detalami wnętrze zaprojektowano dość nowocześnie. Podróżni znajdą w nim gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. W pobliżu poczekalni ulokowano pokój dla opiekuna z dzieckiem i toalety. Resztę przestrzeni na parterze dworca zajmą pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych oraz niewielki lokal na wynajem.

Przebudowa dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Oprócz nowych chodników, nawierzchni drogi i elementów małej architektury w sąsiedztwie dworca zostanie wybudowana wiata rowerowa na 32 jednoślady, a także parking na około 10 samochodów.

- Dworce w Pilawie, Życzynie i Celestynowie świadczą o bogatej historii kolei w Polsce. Jestem przekonany, że dzięki modernizacji tych obiektów podróżni otrzymają przestrzeń umiejętnie łączącą tradycję z nowoczesnością – wskazał Andrzej Bittel sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dworzec w Życzynie i Celestynowie

Modernizację przejdą także dwa bliźniaczo wyglądające dworce w Życzynie i Celestynowie. Pierwszy z nich wybudowano w 1883 roku, drugi w 1900 roku. Obydwa są zbudowane prawie w całości z drewna, mają bardzo podobne bryły i wygląd elewacji. Różnią się detalami. Dworzec w Celestynowie czeka kompleksowa renowacja elewacji wraz z detalami architektonicznymi. Zostanie ona pomalowana na jasnopiaskowy kolor, z podziałami w kolorze brązowym. Podobny kolor będzie miała odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa.

Budynek zyska nowe poszycie dachowe, napisy z nazwą dworca oraz okrągły zegar od strony peronów.

W Życzynie elewacja przejdzie jedynie drobne zabiegi konserwacyjne, gdyż jej renowację przeprowadzono w 2013 roku. Pojawią się na niej nowe przestrzenne i podświetlane napisy z nazwą dworca, a także nowy, okrągły zegar umieszczony pod daszkiem od strony peronów. Budynek zyska nowy dach, przemurowane zostaną kominy i poddana renowacji stolarka drzwiowa. Obydwa dworce zyskają również całkowicie nową iluminację nocną.

Sporo zmian czeka na podróżnych wewnątrz budynków. Wystrój wnętrz połączy w sobie elementy historyczne i nowoczesne. W Celestynowie obsługa podróżnych będzie odbywała się w holu dworca, który będzie jednocześnie pełnił funkcję poczekalni. Zdecydowano się na pozostawienie w niej na posadzce oryginalnych płytek w kolorze zielonym i jasnobeżowym tworzących geometryczny wzór, a także odtworzenie drewnianej boazerii na ścianach.

Ciekawostką jest zachowanie po konserwacji niektórych ceramicznych włączników oświetlenia oraz odtworzenie szyldów przy drzwiach na wzór historycznych. Pozostałe wyposażenie poczekalni będzie nowoczesne. Podróżni znajdą w niej: ławki, gabloty na rozkłady jazdy pociągów, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze dworca zaprojektowano również toalety oraz pomieszczenia kasy biletowej.

Równie ciekawie będzie prezentowało się wnętrze holu-poczekalni w Życzynie. Tu również w wystroju wnętrza połączono historię z nowoczesnością. Szczególnie ciekawie będzie prezentowała się posadzka z płytkami o kwietnym wzorze, a także ściany pokryte boazerią. W holu wyeksponowany zostanie również historyczny piec kaflowy.

Pozostałe elementy wnętrza nie będą odbiegały od standardu. Podróżni znajdą w nim: ławki, zegar, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty na rozkłady jazdy. W sąsiedztwie holu zaprojektowano toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. Pozostałą przestrzeń na dworcu zajmą mieszkania.

Przebudowy dworców w Celestynowie i Życzynie to również zmiany w ich bezpośrednim otoczeniu. Przy obydwóch budynkach zostaną ułożone nowe nawierzchnie, wybudowane wiaty rowerowe oraz wytyczone miejsca postojowe. Planuje się również uporządkowanie zieleni i montaż nowych elementów małej architektury: ławek, oświetlenia oraz koszy.

- Zakończyliśmy już jedenaście inwestycji dworcowych w województwie mazowieckim. Na czternastu dworcach w tej części Polski są prowadzone roboty budowlane. Teraz dołączają do nich trzech kolejne obiekty w Pilawie, Celestynowie i Życzynie. Wszystkie to historyczne dworce o unikatowej architekturze. Po przebudowie nie tylko odzyskają one swój historyczny wygląd, ale również będą komfortowe, bezpieczne i dostępne dla wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami – powiedział członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany.

Przebudowy dworców w Pilawie, Celestynowie i Życzynie to koszt odpowiednio 10,9 mln złotych brutto, 8,34 mln złotych brutto i 8,56 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową modernizacji dworca w Pilawie opracowała pracownia AMT sp. z o. o, a wykonawcą prac budowlanych będzie Firma Budowlana Anna – Bud sp. z o.o. W Celestynowie dokumentację projektową wykonała firma MERITUM PROJEKT Marek Myrcik, a wykonawcą prac budowlanych będzie firma Heli Factor sp. z o. o. Z kolei w Życzynie autorem dokumentacji projektowej jest firma Demiurg sp. z o. o., a prace budowlane wykona Firma Budowlana Anna – Bud sp. z o.o.

Planowane zakończenie wszystkich trzech inwestycji to lato 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto