Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy warszawskie centra handlowe do likwidacji? Zwrot w sprawie. "Celem Atrium jest transformacja obiektów handlowych"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Na posiedzeniu komisji radu przestrzennego Rady Warszawy 2 września 2021 roku przedstawiciel inwestora posiadającego galerie handlowe Atrium w Warszawie namawiał ratusz do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. "Celem Atrium jest transformacja obiektów handlowych".

Chodzi o CH Atrium Reduta przy Al. Jerozolimskich, CH King Cross Praga przy Jubilerskiej oraz CH Atrium Targówek przy Głębockiej. Firma Atrium będąca w posiadaniu wszystkich wyżej wymienionych, chce przekształcić galerie w budynki wielofunkcyjne z zabudową mieszkaniową. Tłumaczy, że wszystkie zbudowano w latach 90. i są po prostu przestarzałe, a przestrzeń można lepiej wykorzystać.

Z przedstawicielami Atrium zgadzają się przedstawiciele miasta. Architekt miasta Marlena Happach powiedziała: Te trzy obiekty niewątpliwie są reliktem innych czasów. Mam wrażenie, że boom na wielkopowierzchniowe obiekty stricte handlowe już minął. Sami klienci dziś poszukują inwestycji wielofunkcyjnych, w których w jednym miejscu można pracować, mieszkać, chodzić na zakupy, korzystać z gastronomii, niekoniecznie w zamkniętej bryle centrum handlowego.

Z jednej strony decyzja może być o tyle zaskakująca, że Atrium Reduta dość niedawno było rozbudowane. Powstało tam chociażby kino. Centrum handlowe jednak od zawsze musiało konkurować z drugim znajdującym się po drugiej stronie Alej Jerozolimskich. Nic dziwnego, że inna inwestycja może się właścicielowi bardziej kalkulować. Trend na likwidację tego rodzaju obiektów potwierdza fakt, że do rozbiórki ma trafić także CH Land na Służewcu. Również zbudowane w latach 90. i uważane już za przestarzałe.

W takim razie gdzie leży problem i co w zamian?

Przede wszystkimi plan zagospodarowania przestrzennego dla każdej z trzech lokalizacji nie dopuszcza zabudowy mieszkaniowej. Jak wyjaśniła Happach plany zagospodarowania powstały w oparciu o studium zagospodarowania miasta, które wskazuje wielkopowierzchniowe obiekty handlowe. Zmiany zatem wymaga studium, po którym będzie można zmienić plany zagospodarowania.

Oznacza to mniej więcej tyle, że plan inwestora jest do zrealizowania, ale właściciel centrów handlowych musi jeszcze trochę poczekać. Docelowo we wszystkich trzech lokalizacjach miałyby powstać budynki mieszkalne uzupełnione w tej przestrzeni o powierzchnie o przeznaczeniu handlowym i biurowym.

Po publikacji artykułu skontaktowali się z nami przedstawiciele Atrium

W przesłanym komunikacie właściciel trzech wymienionych centrów handlowych zapewnia, że nie planuje wyburzać swoich obiektów handlowych w Polsce.

Celem Atrium jest transformacja obiektów handlowych w kierunku wielofunkcyjnych centrów dzielnicowych poprzez dodanie do istniejących galerii nowych funkcji mieszkalnych, biurowych czy rozrywkowych. Tak, by jeszcze lepiej służyły społecznościom lokalnym - dowiadujemy się z otrzymanego oświadczenia.

Przedstawiciel Atrium poinformował, że firma w tej chwili przechodzi proces weryfikacji i oceny potencjału działek których, jest właścicielem a które w znacznej części są zlokalizowane obok centrów handlowych, tak aby móc zweryfikować możliwość budowy na nich apartamentów na wynajem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto