Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

''Tu Muranów''. Poznajcie niezwykłą historię warszawskiego osiedla dzięki nowej wystawie w Muzeum POLIN

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Muzeum POLIN zaprasza w podróż po dawnej Dzielnicy Północnej, przedwojennym centrum żydowskiego życia, którą w czasie wojny Niemcy zamienili w największe getto okupowanej Europy, a później zrównali z ziemią. Pod koniec czerwca placówka otworzyła dla zwiedzających nową wystawę czasową "Tu Muranów", dzięki której możecie poznać dzieje warszawskiego osiedla, losy jego mieszkańców, bywalców, a także postaci kojarzonych z dzielnicą. ''Zajrzyjmy wspólnie w głąb miasta - poznajmy niezwykłą, wielopoziomową historię Warszawy!'' - zachęcają organizatorzy wystawy.

''Tu Muranów''. Muzeum POLIN z nową wystawą

Wystawa czasowa ''Tu Muranów'' opowiada o dziejach warszawskiego osiedla i losach jego mieszkańców. Muzeum zabiera zwiedzających w podróż po dawnej Dzielnicy Północnej, pozwala zajrzeć w głąb miasta i poznać niezwykłą, wielopoziomową historię stolicy.

Na samym początku przeniesiemy się do XVIII wieku, by poznać pewnego Wenecjanina tęskniącego za ojczystą wyspą Murano. Przespacerujemy się też dawną Dzielnicą Północną, która przed wojną była centrum żydowskiego życia – w czasach, gdy Warszawa była domem największej w Europie diaspory. Pójdziemy przedwojennymi Nalewkami – tętniącą życiem reprezentacyjną ulicą handlową, nie ustępującą wielkością i różnorodnością sklepów, warsztatów i towarów dzisiejszej Marszałkowskiej w Warszawie, czy Piotrkowskiej w Łodzi. Poznamy dramatyczne losy Żydów, których uwięziono w utworzonym tu warszawskim getcie - wyliczają organizatorzy wystawy.

tumuranow
Pocztówka z widokiem na ul. Nalewki, przed 1914 r.

Zwiedzający dowiedzą się także, jak planiści dźwigający stolicę z wojennych gruzów zakładali nowe, modernistyczne osiedle, a nawet w co bawiły się dzieci na podwórkach powojennego Muranowa. Ale to nie wszystko - widzowie poznają również odpowiedzi na pytania, co czyni Muranów miejscem wyjątkowym i dlaczego właśnie tu powstało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W ramach ekspozycji swój projekt zrealizują: artysta Artur Żmijewski i badaczka Zagłady Zofia Waślicka-Żmijewska. Ich instalacja sprawi, że po raz pierwszy wystawę czasową będzie można oglądać nie tylko w budynku muzeum, ale także na zewnątrz. Pracują oni z obiektami archeologicznymi znalezionymi podczas budowy muzeum - sztućcami, szklankami, okularami czy nożycami krawieckimi.

Dla każdego z wybranych przedmiotów znaleźliśmy odpowiadający mu współczesny kontekst. Zardzewiałe nożyce krawieckie położyliśmy wśród niedokończonych ubrań w zakładzie krawieckim i tak sfotografowaliśmy. Naczynia kuchenne trafiły między dzisiejsze garnki, a sztućce na świeże obrusy - tłumaczą Żmijewscy.

Ich projekt będzie można obejrzeć na przełomie sierpnia i września.

tumuranow
Osiedle Muranów od strony skrzyżowania al. gen. Karola Świerczewskiego i ul. J. Marchlewskiego

Wystawie ''Tu Muranów'' towarzyszy bogaty program wydarzeń, zarówno online jak i z publicznością - warsztaty, spacery, koncerty, akcje społeczne, dyskusje i wykłady. Po wystawie oprowadzać będą jej twórcy, a także autorzy książek o Muranowie i znane osoby związane z tą częścią Warszawy. Program znajdziecie TUTAJ.

Ekspozycję można oglądać do 22 marca 2021 roku. Wystawa adresowana jest nie tylko do warszawiaków, ale także osób interesujących się szerzej historią społeczną miast, architekturą, urbanistyką.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto