W środę 24 maja w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa IPN dra Karola Nawrockiego. Córka rotmistrza Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała do zbiorów placówki pamiątki po swoim ojcu, m.in. książkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis.
Rotmistrz miał ją ze sobą w celi więzienia przy Rakowieckiej, gdzie oczekiwał na wykonanie wyroku śmierci 25 maja 1948 r.
Witold Pilecki należy do narodowego panteonu pamięci. To wielki bohater, któremu dziś oddajemy hołd i szacunek. Jest to klasyka ascetycznego gatunku, pełna duchowości i filozofii. To książka tak bliska rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu - mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej związanej z obchodami rocznicy śmierci "ochotnika do Auschwitz".
Tu Witold Pilecki spędził ostatnie dni. Warszawska cela rotm...
Dr Karol Nawrocki zaznaczył, że książkę można czytać, wybierając konkretny fragment i przeżywać go duchowo i filozoficznie.
Nie trzeba jej czytać od początku do końca. Każdy jej fragment, werset, poprowadzi nas do głębokiej refleksji o życiu, a przede wszystkim o życiu po życiu. Czy nie jest tak samo z księgą życia rotmistrza Witolda Pileckiego? W którym miejscu nie otworzymy księgi jego życia, zobaczymy pięknego człowieka oddanemu Panu Bogu, ojczyźnie i swojej rodzinie - podkreślił prezes IPN.
W trakcie konferencji głos zabrała również córka rotmistrza.
W ostatniej chwili ojciec przekazał mamie to, co miał najcenniejsze, nie list, tylko książeczkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis i powiedział: "czytaj ją codziennie sama i czytaj codziennie dzieciom, obojętnie w jakim miejscu. To ci da siłę do przetrwania trudnych czasów" i dziś ją przekazuję do muzeum. Wszystkim polecam, aby każdy ją miał, jako pomoc w trudnych chwilach - powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz.
Zrekonstruowana cela Pileckiego udostępniona dla zwiedzających
Podczas konferencji po raz pierwszy udostępniono dla zwiedzających muzeum przy Rakowieckiej 37 zrekonstruowaną do stanu z lat 40. celę, w której więziony był Witold Pilecki.
W tej celi komuniści, zdrajcy, targowiczanie XX wieku męczyli, przetrzymywali i ostatecznie zamordowali rotmistrza Pileckiego. W tej celi zamordowano nie tylko uosobienie polskiej historii w XX wieku, ale również uosobienie sumienia narodu polskiego, człowieka, który swoim życiem i śmiercią udowodnił, że genotyp polskiej wolności będzie trwał - podkreślił prezes IPN.

X Pawilon więzienia przy ul. Rakowieckiej podlegał bezpośrednio Departamentowi Śledczemu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Cela o wymiarach 2×3,5 metra została zrekonstruowana do wyglądu z lat 40.
Od lat 60. cela była wielokrotnie remontowana. Założono w niej instalację elektryczną i wymieniono okno. Na ścianach znajdowało się co najmniej siedem warstw tynku, szpachli i farby. Renowacja trwała około miesiąca, jednak zbieranie dokumentacji dla odtworzenia wyglądu celi trwało około roku - powiedziała Marta Banaś z zespołu, który dokonał renowacji pomieszczenia.
Jak zaznaczył dr Karol Nawrocki, Witold Pilecki należy do narodowego panteonu pamięci. Przypomniał, że to wielki bohater, któremu do dziś oddajemy hołd i szacunek.
25 maja 1945 roku o godzinie 21:30 kat mokotowskiego więzienia st. sierż. UB Piotr Śmietański strzałem w tył głowy wykonał wyrok śmierci na bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego rtm. Witoldzie Pileckim.
Źródło: PAP
Gladiatorzy na Narodowym, relacja z gali XTB KSW Colloseum 2
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?