Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tunel Wisłostrady otworzą za dwa do czterech miesięcy

ŁT
- Nie możemy obecnie przewidzieć, ile dokładnie potrwa przywrócenie tunelu Wisłostrady do stanu używalności. Przewidujemy, że potrwa to od dwóch do czterech miesięcy – powiedział na specjalnej konferencji prasowej Mustafa Tuncer, dyrektor projektu w konsorcjum AGP Metro Polska.

W Ratuszu na konferencji pojawiali się wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk oraz przedstawiciel AGP Metro Polska, które buduje II linie stołecznego metra.

Czytaj także: Wymiana turbin w tunelu Wisłostrady: Będzie ciszej

Zebrani eksperci przedstawili projekt rozwiązania wypełnienia soczewki, która powstała pod płytą tunelu Wisłostrady. Do wypełnienia jest przestrzeń o długości 60 metrów, wypełniona wodą na wysokość dwóch metrów.

- Po wypełnieniu jednej warstwy, zlecimy badania i dopiero wówczas, będziemy mogli pracować nad kolejną warstwą. Następnie generalny wykonawca budowy II linii metra skupi się na wzmocnieniu gruntu wokół planowanej stacji metra. Jak podkreślił Tuncer jest to skomplikowany i czasochłonny proces. – Skupiamy się na ratowaniu tunelu Wisłostrady. To nas priorytet. Kwestia kosztów i odszkodowań jest obecnie sprawą drugorzędną – podkreślił.

- O odszkodowaniach będziemy rozmawiać pod koniec września. Gwarancja zabezpieczeń sięga 400 mln zł – dodał prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk.

W związku z problemami na budowie metra w okolicy Wisły, powróciły pytania o sens drążenia tunelu pod rzeką, zamiast puszczenia metra na powierzchni. – Budowa i przebieg drugiej linii metra, to wynik decyzji, które zapadły w latach 90-tych – wyjaśniał Lejk. – Metro puszczone na moście wiązałoby się z wyburzeniami na odcinku ok. 500 metrów po obu stronach Wisły i większym natężeniem hałasu w tym rejonie – dodaje.

Wiceprezydent Warszawy wyjaśnił, że w poniedziałek, 3 września ruszą nowe objazdy Wisłostrady. Jak zapewnili zebrani eksperci, awaria w tunelu Wisłostrady nie spowoduje utrudnień i opóźnień na całym odcinku drugiej linii metra. – Prace wstrzymano jedynie na fragmencie centralnego odcinka budowy – uspokajał prezes Metra Warszawskiego.

Do awarii na budowie stacji Powiśle doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia. Po natrafieniu przez budowniczych na ciek wodnych zalany został plac budowy. Ciek wody spowodował też wymycie gruntu pod tunel Wisłostrady. Ruch drogowy w tym miejscu został wstrzymany, a kierowcy skierowani na objazdy.

Zobacz: Kolejne zmiany w objazdach tunelu Wisłostrady. Na Żoliborz pojedziemy wzdłuż bulwaru wiślanego

Tuncer powiedział, że spod tunelu ubyło ok. 6,5 tys. metrów sześciennych wody i ziemi. Badania obszaru pod tunelem pokazały, że pusta przestrzeń pod płytą tunelu Wisłostrady ma ok. 60 m długości i jest wypełniona wodą do ok. 2 metrów od spodu płyty.

- Prowadzimy stały monitoring konstrukcji tunelu, monitorowane są również konstrukcje zlokalizowane na sąsiednich obszarach. Niemniej jednak nie zaobserwowano w tym momencie żadnych osiadań tych obiektów - poinformował przedstawiciel konsorcjum.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto