Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", czyli przyjaźń, mądrość i piłka nożna

Michał Skiba
Michał Skiba
W organizacji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” bierze udział wielu wolontariuszy, których pasja do piłki nieraz zaraża młodych zawodników. Jednym z nich jest Maciej Kostyra, który od trzech lat pomaga organizować rozgrywki w Warszawie. Kiedyś był juniorem Polonii Warszawa, na co dzień jest zaś sędzią piłkarskim i... pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorem filozofii, który jednak wciąż ma w sobie pasję do piłki.

Maciej Kostyra koordynatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest od trzech lat. Przez wiele lat uczestniczył w nim jako sędzia. Obecnie jest też rozjemcą podczas meczów mistrzowskich lig okręgowych seniorów. Sędziuje od 21. roku życia, czyli od 2002 roku. - Mój staż sędziego daje asumpt do uświadamiania innych, pozwala zadbać o wizerunek zawodów piłkarskich. Mecz to także ceremoniał, wydarzenie kulturalne. Istotna jest funkcja wychowawcza sędziego; w tej roli mam często do czynienia z młodzieżą, chętnie odpowiadam na pytania, gdy są wątpliwości - dodaje pan Maciej.

W jego przygodzie z piłką najpierw była gra w najczystszej postaci. - Chodziłem przez dwa lata do szkoły sportowej przy ulicy Konwiktorskiej, która ściśle współpracowała z sąsiednim klubem piłkarskim KKS Polonia Warszawa. Dobrze ten czas wspominam pod względem rozwoju sportowego, pod względem naukowym gorzej. Wymagania nauczycieli były mniejsze, dlatego wróciłem do szkoły, która nie miała klas sportowych, ale za to wyższy poziom nauczania przedmiotów przyrodniczych i humanistycznych - opowiada.

Z panem Maciejem rozwijamy ten temat. Nauka czy piłka? Jak to pogodzić? - UEFA współpracuje z kilkoma uczelniami w Europie zachodniej, m.in. w Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu. Jest program stypendialny, finansowany przez Europejską Federację Piłkarską, dla młodych naukowców, doktorów. Mobilizowani są uczeni działający niekoniecznie tylko w dziedzinie sportowej, lecz również w socjologii, psychologii, w naukach medycznych, na polu etyki w sporcie. Ten system stypendialny został pomyślany tak, aby zachęcić młodych naukowców dobrymi grantami finansowymi, aby zajęli się oni poważnymi, współczesnymi problemami w otoczeniu tej pięknej dyscypliny sportu. Idea badań nie jest zogniskowana wokół piłkarstwa zawodowego, lecz wokół zagadnień, które dotyczą piłki amatorskiej, kobiecej, młodzieżowej, osób z niepełnosprawnościami, fachu sędziowskiego – tłumaczy. Jeszcze nie jest beneficjentem tego programu, ale planuje nim być. Zamierza ubiegać się o środki na badania.

Pan Kostyra uważa, że piłka nożna to dyscyplina, która ma kształtować charakter i kompetencje społeczne. Dlatego zdecydował się nie tracić z nią kontaktu na dalszych etapach nauki. - Niesłabnąca miłość do piłki i sentyment zaowocowały tym, że na pierwszym roku studiów zapisałem się na kurs dla kandydatów na sędziów piłkarskich. Studia filozoficzne wybrałem ze względu na uniwersalność zastosowania filozofii w życiu prywatnym i zawodowym, ale głównie po to, ażeby ćwiczyć umysł jak mięsień. By nie stracić kontaktu ze światem piłkarskim, zacząłem sędziować, a w siłowni myślenia rwałem coraz większe ciężary - tłumaczy.

A jak filozofia ma się do piłki nożnej? - Podstawowe podobieństwo dobrej filozofii z dobrą piłką nożną polega na tym, że i tu, i tu cenimy prostotę. Tam, gdzie dostrzegamy prostotę rozwiązań, tam mamy do czynienia z dobrą piłką nożną – uważa koordynator Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku", czyli przyjaźń, mądrość i piłka nożna - Portal i.pl

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto