Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko do końca września w Muzeum Kolejnictwa na Woli można oglądać pociąg pancerny z czasów wojny

Kasia Rożko
Niemiecki pociąg pancerny został zdobyty w 1944 roku. Trafił do Warszawy w 1974 roku
Niemiecki pociąg pancerny został zdobyty w 1944 roku. Trafił do Warszawy w 1974 roku Fot. Muzeum Kolejnictwa
Takiego muzeum nie ma nigdzie i chyba nigdy nie będzie. Mowa o Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Zgromadzono w nim kilkadziesiąt lokomotyw i wagonów produkowanych w Polsce od 1921 roku. Jest też unikatowy pociąg pancerny z II wojny światowej.

Prezentowany w muzeum zestaw pociągu pancernego to wagon artyleryjski oraz jedna z trzech wyprodukowanych w Niemczech w 1942 roku lokomotyw. Pociąg ten brał udział w operacjach wojskowych w południowo-wschodniej Polsce. Zdobyty prawdopodobnie w 1944 roku przez Armię Czerwoną został przekazany Wojsku Polskiemu w 1945 roku. Uczestniczył m.in. w walkach z oddziałami UPA. Do Muzeum Kolejnictwa trafił w 1974 roku.

Czytaj także: Lubisz zwiedzać warszawskie muzea? Obejrzyj wystawę w Muzeum Farmacji

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających ten pociąg jest znajdująca się w wagonie artyleryjskim wystawa "Polskie pociągi pancerne 1920-1939". Otwarcie pociągu było uwerturą do przypadających w 2011 roku obchodów 80-lecia Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz 25-lecia jego oddziału - Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Muzeum Kolejnictwa znajduje się w budynku byłego Dworca PKP Warszawa-Główna Osobowa, nieopodal stacji PKP Warszawa-Ochota. Do zwiedzania oferuje ekspozycje stałe (historyczne) i czasowe, dużą ekspozycję modeli kolejowych w salach wystawowych oraz wystawę zabytkowego taboru normalnotorowego na wydzielonych torach w skansenie.

Muzeum Kolejnictwa od kilku lat walczy o przetrwanie. PKP chcą je wyrzucić z zajmowanego terenu i odsprzedać go inwestorom. Muzeum miałoby się przenieść na Pragę w okolice Dworca Wileńskiego. Na razie placówka zostanie jednak przy Towarowej - w negocjacje z PKP włączył się minister infrastruktury.

Na razie warto pójść do muzeum i zobaczyć pociąg pancerny. Warto także odwiedzić filię w Sochaczewie i przejechać się specjalnym pociągiem retro do Puszczy Kampinoskiej na pieczenie kiełbasek na ognisku.


Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto