Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko nieliczne cudzoziemskie małżeństwa zostają we Włocławku

Redakcja
Wydział spraw obywatelskich. Meldunek załatwiają: Paulina Jaroszewska-Valerio i Carlos Eduardo Valerio Suero. Z prawej podinspektor Karolina Korpal.
Wydział spraw obywatelskich. Meldunek załatwiają: Paulina Jaroszewska-Valerio i Carlos Eduardo Valerio Suero. Z prawej podinspektor Karolina Korpal. Wojciech Alabrudziński
Carlos Eduardo z Dominikany zakochał się we włocławiance i zameldował w naszym mieście. To jeden z nielicznych przypadków, gdy cudzoziemskie małżeństwo decyduje się na pozostanie w Polsce czy dzielenie życia między dwa kraje.

Tutaj ślub, tam wspólne życieCoraz mniej młodych ludzi wiąże się małżeńską przysięgą. Także z cudzoziemcami. A jeśli już, to tylko nieliczni przybysze z zagranicy, jak Carlos, wybierają nasze miasto na miejsce do życia. Carlos Eduardo z Dominikany zakochał się we włocławiance i zameldował w naszym mieście. To jeden z nielicznych przypadków, gdy cudzoziemskie małżeństwo decyduje się na pozostanie w Polsce czy dzielenie życia między dwa kraje.- Ślubów, gdy jedno z małżonków, kobieta lub mężczyzna, jest cudzoziemcem, ma-my coraz mniej - mówi Grażyna Jankowska, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego we Włocławku. Jej zdaniem wiąże się to nie tylko ze zmianami demograficznymi - tym, że w ogóle jest nas coraz mniej. - Myślę, że zmienia się też mentalność młodych ludzi - mówi dyrektor Jankowska.- Dziś czują się oni obywatelami świata i partner z zagranicy, z którym staje się na ślubnym kobiercu, nie jest już marzeniem, tak jak, na przykład, w latach dziewięćdziesiątych.Fabryka Porcelany zamieniona w stertę gruzu Z egzotycznego krajuW tym właśnie czasie głównie włocławianki biły rekordy, jeśli chodzi o międzynarodowe małżeństwa z obywatelami między innymi Niemiec, Anglii, Holandii, Danii czy Skandynawii. Często za sprawą małżeńskiej przysięgi przenoszono życie do egzotycznych krajów: Japonii, Chin, Peru, Indonezji. - Dziś to naprawdę rzadkość - podkreśla Grażyna Jankowska. - Dziesięć, góra piętnaście ślubów rocznie.

- Jest za to nowe zjawisko

- młodzi włocławianie, którzy jakiś czas temu wyemigrowali za granicę, wracają, aby zawrzeć związek małżeński w rodzinnych stronach. A potem znów jadą tam, gdzie mają pracę - do Anglii, Niemiec, Szwecji czy Norwegii.Ślubów w ogóle jest coraz mniej. Ze statystyk Urzędu Stanu Cywilnego we włocławskim ratuszu wynika, że ślubujący częściej decydują się na uroczystość świecką, tak zwany ślub cywilny. Częściej niż na konkordatowy.Mniej nas jest!Włocławianki rodzą coraz mniej dzieci. - Coraz więcej dzieci rodzi się za to w wolnych związkach - mówi Grażyna Jankowska. - A to wynika ze wspomnianego już coraz większego dystansu do małżeńskiej przysięgi - mówi dyrektorka USC. Jej zdaniem statystyki są nieubłagane - miasto nam się kurczy!Wpływ na to ma m.in. większa ilość zgonów niż urodzin, a także spadek ślubów. Coraz chętniej rozwodzimy się. W 2013 roku zawarto 537 małżeństw, rozwiodło się zaś 330 par. Do końca roku ta liczba może, niestety, wzrosnąć. Niekorzystne są też dla miasta statystyki dotyczące zameldowania oraz emigracji. W 1995 roku na stałe zameldowanych było we Włocławku ponad 123 tys. osób. Obecnie jest nas niewiele ponad 110 tys.Fala emigracji nie jest rekordowa, jak w roku 2006 (wyemigrowały wówczas 162 osoby) ale i tak duża - 130 osób w tym roku zmieniło adres. Jeśli emigrujemy za granicę, to wybieramy najczęściej Europę, ale też Kanadę, Stany Zjednoczone, rzadziej - Australię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto