Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko w domu małego dziecka na rodzinę czeka 70 niemowlaków

Janusz Strzelczyk
Ci chłopcy z domu dziecka w Blachowni też chcieliby mieć rodzinę zastępczą.
Ci chłopcy z domu dziecka w Blachowni też chcieliby mieć rodzinę zastępczą.
"Masz serce - otwórz do niego drzwi" pod takim hasłem odbyła się wczoraj w Częstochowie konferencja rodzicielstwa zastępczego. W mieście jest ponad 300 rodzin zastępczych, w których wychowuje się około 400 dzieci.

"Masz serce - otwórz do niego drzwi" pod takim hasłem odbyła się wczoraj w Częstochowie konferencja rodzicielstwa zastępczego. W mieście jest ponad 300 rodzin zastępczych, w których wychowuje się około 400 dzieci.

Sierot społecznych jest coraz więcej. W domu małego dziecka jest już ponad 70 niemowlaków, w pogotowiu opiekuńczym 40 dzieci, w placówkach socjalizacyjnych czeka na rodziny zastępcze 12 dziewcząt.

W instytucjach wyspecjalizowanych w doradztwie można uzyskać dokładne informacje, jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby założyć rodzinę zastępczą. Taką, jaką stworzyli np. Daniela i Stanisław Domańscy, gdy przeszli na emeryturę.

W Częstochowie są trzy rodzinne domy dziecka.

- Czasem słyszymy pretensje, że proces tworzenia rodziny zastępczej trwa bardzo długo - mówi Elżbieta Różycka, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Ale nie można ryzykować i oddawać dzieci na wychowanie ludziom do tego nieprzygotowanym. - Zdarza się też, że nie sprawdza się rodzina zastępcza spokrewniona z dzieckiem - dodaje Lidia Zeller, zastępca dyrektorki MOPS-u.

Państwo praktycznie wycofało się z utrzymywania swoich placówek. Pozostał tylko szyld informujący, że są państwowe. Płacić mają samorządy powiatowe. Koszty utrzymania placówek dla sierot w rodzaju rodzinnych domów dziecka są bowiem znacznie niższe niż dużych domów dziecka. Teraz pieniądze wykładane na ten cel przez gminy wędrują za dzieckiem. Częstochowa płaci za swoje dzieci przebywające w różnych placówkach w całym kraju.

Powiaty podpisują między sobą porozumienia o finansowaniu utrzymania dzieci w placówkach opiekuńczych.

Wcześniej pieniądze z budżetu państwa na konta domów dziecka przesyłał wojewoda. Teraz najpierw powiat wpłaca odpowiednią kwotę innemu powiatowi, a starosta wypłaca pieniądze dyrektorowi placówki. Ale najpierw każde starostwo i powiat grodzki muszą sprawdzić, gdzie są dzieci z jego terenu. Do sprawdzenia jest 360 powiatów.

W powiecie częstochowskim ziemskim są dwa państwowe domy dziecka, w Chorzenicach i we Wrzosowej. Ale częstochowskie dzieci przebywają także w domach dziecka w innych regionach. Częstochowa wydaje na ten cel około 2 milionów złotych rocznie. Na utrzymanie jednego dziecka w rodzinie zastępczej miasto wydaje średnio 972 złotych na dziecko w wieku do 7 lat i 640 złotych, na starsze. Na dziecko niepełnosprawne odpowiednio 1134 i 972 zł. W państwowych domach dziecka utrzymanie jednego dziecka miesięcznie kosztuje od 1600 do 2100 zł.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kilkakrotnie już organizował akcje pod hasłem "Masz serce - otwórz do niego drzwi". Po każdej z nich kilkadziesiąt osób kontaktowało się z ośrodkami adopcyjnymi, w których dyżurują specjaliści wyjaśniający zainteresowanym jak założyć rodzinę zastępczą. Pytano najczęściej, jakie warunki trzeba spełnić, aby założyć taką placówkę.

Wedug specjalistów rodziny zastępcze są najlepszą formą opieki dla dzieci odrzuconych przez biologicznych rodziców, ale osoby zainteresowane tą formą opieki rodzicielskiej muszą przejść szkolenie. Taki kurs trwa przeważnie trzy, cztery miesiące.


Kontakt z częstochowskimi ośrodkami adopcyjnymi:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Dział Pomocy Dziecku, Rodzinie oraz Pomocy Instytucjonalnej - ul. Niepodległości 20/22; tel. 034-3631819 wew. 22, 034-3710282 wew. 22, poniedziałek - piątek od 7.30-15.00;

Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, ul. Jana Pawła II 82, 034 36-64-991;

Miejski Ośr. Adopcyjno-Opiekuńczy ul. Jana III Sobieskiego 17b, 034 36-14-911;

Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci ul. Nowowiejskiego 3, tel 034 36-80-339

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto