Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Typy cukrzycy

Mariola Marklowska
• Cukrzyca typu 1, nazywana również młodzieńczą lub insulinozależną — jest spowodowana całkowitym niedoborem insuliny w organizmie. Powstaje w wyniku zniszczenia komórek beta trzustki, które są ...

• Cukrzyca typu 1, nazywana również młodzieńczą lub insulinozależną — jest spowodowana całkowitym niedoborem insuliny w organizmie. Powstaje w wyniku zniszczenia komórek beta trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję i wydzielanie insuliny. Ten typ cukrzycy rozpoznawany jest głównie u dzieci i młodych ludzi (poniżej trzydziestki), ale może występować również u starszych osób. Cierpi na niego ok. 10 proc. wszystkich chorych na cukrzycę. Leczenie opiera się na właściwej diecie, aktywności fizycznej i wstrzykiwaniu insuliny.

• Cukrzyca typu 2 — na ogół chorują na nią ludzie w dojrzałym i podeszłym wieku, ale czasem jest rozpoznawana również u młodszych osób. Jest najczęściej występującą postacią cukrzycy, stanowi ok. 90 proc. wszystkich przypadków tej choroby. Dotyka przede wszystkim osoby z nadwagą i otyłe, prowadzące siedzący tryb życia. Dotychczas nie udało się jednoznacznie stwierdzić, jakie są jej przyczyny. Mówi się m.in. o czynnikach genetycznych: jeśli jedno z rodziców chorowało na ten typ cukrzycy, prawdopodobieństwo zachorowania wynosi ok. 50 proc, a jeśli chorzy byli oboje rodzice, wzrasta do 100 proc. Głównym elementem terapii jest dieta i ruch, a dopiero na kolejnej pozycji plasują się leki.

• Cukrzyca ciężarnych to postać, która po raz pierwszy została rozpoznana w ciąży i występowała do momentu urodzenia dziecka. Wśród kobiet, u których rozpoznano ten typ cukrzycy, istnieje wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę typu 2. Terapia cukrzycy ciężarnych powinna być prowadzona wyłącznie w wyspecjalizowanych ośrodkach ginekologiczno-diabetologicznych.

• Cukrzyca wtórna — występuje w przebiegu innych zaburzeń i schorzeń. najczęściej rozpoznaje się ją wśród chorych na nadczynność tarczycy, akromegalię, przewlekłe zapalenie trzustki oraz w chorobie i zespole Cushinga. Również przyjmowanie niektórych leków może spowodować rozwój cukrzycy wtórnej. Należą do nich przede wszystkim sterydy, beta-bolekry, tiazydy i leki moczopędne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto