Tytuł mistrza Europy dla Pawła Korzeniowskiego

Monika Sieniawska
Zawodnik AZS AWF Warszawa Paweł Korzeniowski obronił tytuł mistrza Europy na dystansie 200 m delfinem. Srebrny medal trafił do rąk Mateusza Sawrymowicza, który na dystansie 1500 m stylem dowolnym poprawił swój własny ...

Zawodnik AZS AWF Warszawa Paweł Korzeniowski obronił tytuł mistrza Europy na dystansie 200 m delfinem. Srebrny medal trafił do rąk Mateusza Sawrymowicza, który na dystansie 1500 m stylem dowolnym poprawił swój własny rekord Polski.

W trzecim dniu helsińskich Mistrzostw Europy na krótkim basenie, reprezentanci Polski zdobyli dwa kolejne krążki. Mistrz świata i obrońca tytułu na 200 m delfinem Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa), dzięki doskonałemu finiszowi zapewnił trzecie złoto i ósmy medal dla ekipy biało-czerwonych. Wyprzedził Węgra Laszlo Cseha i Rosjanina Nikołaja Skworcowa. Drugi z Polaków, Łukasz Drzewiński (AZS AWF Warszawa), zamknął stawkę uczestników tego wyścigu. Doskonale spisał się brązowy medalista z Triestu Mateusz Sawrymowicz (MKP Szczecin) w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym. Zajął drugie miejsce, uzyskując czas 14.28,43 i o 10 sekund poprawił swój własny rekord Polski. Zwyciężył faworyt tego dystansu Rosjanin Jurij Priłukow, który wynikiem 14.16,13 ustanowił nowy rekord Starego Kontynentu, o ponad 7 sekund lepszy od poprzedniego.

Pierwszy rekord świata w Helsinkach

Pierwszy rekord świata na tych mistrzostwach uzyskała na dystansie 400 m stylem dowolnym Laure Manaudou, która o 0,7 s poprawiła swoje własne osiągniecie z Triestu, uzyskując czas 3.56,09. Francuzka zdobyła kolejny, trzeci już złoty medal na turnieju w Helsinkach i z pewnością będzie wymagającą rywalką Otylii Jędrzejczak w niedzielnym wyścigu na 200 m kraulem. Wyścig na 100 m stylem dowolnym mężczyzn, pod nieobecność Holendra Pietera van den Hoogenbanda, zwyciężył w czasie 46,81 obrońca tytułu i rekordzista Europy Włoch Filippo Magnini.

Urbańczyk bez kolejnego medalu

Aleksandra Urbańczyk (Trójka Łódź), która na dystansie 100 m stylem zmiennym zdobyła złoto przed dwoma laty w Wiedniu, tym razem nie zdołała dorzucić kolejnego krążka do dorobku reprezentacji Polski. Pierwsze miejsce uzyskała reprezentantka gospodarzy Hanna-Maria Seppala. Zmęczona zawodniczka Trójki Łódź nie zdołała również zakwalifikować się do jutrzejszej rywalizacji na 100 m motylkiem. W niedzielnym finale na 100 m stylem klasycznym wystąpi za to obrończyni tytuły na tym dystansie Beata Kamińska (AZS AWFiS Gdańsk). Polka po pierwszej długości basenu wysunęła się na prowadzenie, lecz pod koniec wyścigu wyprzedziła ją Brytyjka Kristy Balfour. Czas uzyskany przez Polkę 1.07,96 był szóstym wynikiem w półfinałach.

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny