Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

U sąsiadów zza Odry...

gonia65
gonia65
Korzystając z wolnego dnia wybrałam się do Drezna.

Drezno,  od czasu ukoronowania elektora saskiego Augusta Mocnego na króla polskiego w 1697 r. ma liczne historyczne związki z naszym krajem, a także  w tym mieście rezydencjonalnym było duże zgrupowanie Polaków.
Mieści się tutaj muzeum poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu – pisarzowi, który w tym mieście spędził spory kawał życia wygnany z zaboru rosyjskiego za udział w powstaniu styczniowym. Gdy mieszkał w Dreźnie, rozpoczął pisanie dzieła swojego życia – trylogii poświęconej czasom panowania królów z dynastii saskiej w Polsce i na Litwie. Jest mniej znana niż ta sienkiewiczowska. Jedynie pierwsza jej część spodobała się czytelnikom. Nosi tytuł „Hrabina Cosel”.
To tutaj nasz wielki kompozytor i pianista Fryderyk Chopin poznał i utracił swoją pierwszą wielka miłość.  25-letni Chopin zakochał się  w młodziutkiej 16-letniej Marii Wodzińskiej, córce rodziny, u której spędził czas podczas pobytu w Dreźnie. Najgłębszy i najbardziej namiętny związek Chopina wziął jednak swój początek w 1838 r. w domu Franciszka Liszta, gdzie Chopin poznał George Sand.
 
Wyjeżdżając do Drezna, Adam Mickiewicz podzielił losy wielu rozbitków powstania i rozpoczął kolejny, typowy rozdział swojej biografii - przymusową wieloletnią emigrację. W atmosferze klęski powstania stworzył w Dreźnie w 1832 r. swoje główne dzieło romantyczne - "Dziadów część III".
 
To jeszcze nie wszystkie polskie ślady, jakie możemy znaleźć w stolicy Saksonii.
Jest jeszcze choćby Goldener Reiter – złoty posąg Augusta Mocnego, na którego cokole literami z tego cennego kruszcu napisano, iż stoi na nim „Rex Poloniae, Lithuaniae Magnus Dux”.
 
Z kolei niedaleko rynku Nowego Miasta można na jednym z budynków podziwiać mozaikę z wizerunkami wszystkich znaczących władców w dziejach Saksonii. Poczesne miejsce zajmują na nim August II Mocny i August III Sas.
 
Mało kto wie, że brama koronna, czyli najbardziej fotografowany fragment Zwingeru zwieńczona jest wieżą z hełmem, na szczycie którego cztery polskie orly podtrzymują polską koronę.
 
Warto je odwiedzić i przejść się spacerkiem po tym pięknym mieście.Może spróbujecie odnaleźć inne miejsca związane z Polską i Polakami?
 
 Spacerując po mieście i okolicach, uwieczniłam kilka miejsc wartych obejrzenia.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto