Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy w Warszawie. Ratusz podsumowuje pomoc Ukraińcom i apeluje o strategię. "Ten kryzys się nie skończył, on się dopiero zaczyna"

Redakcja
UM Warszawa
Warszawa zaprezentowała raport z trzech pierwszych miesięcy działania miasta na rzecz uchodźców z Ukrainy. W szczytowym momencie w mieście zatrzymało się około 300 tys. osób. Obecnie w samej stolicy przebywa około 170 tysięcy osób. Jak podkreślił ratusz, ogromnym wyzwaniem pozostaje to, jak zintegrować nowych mieszkańców i zachować przy tym obecną jakość usług. "Ten kryzys się nie skończył" - podkreśla prezydent Trzaskowski. Szczegóły poniżej.

Od 24 lutego do 31 maja przez stolicę przejechało 800 tys. uchodźców. To około 40 proc. całej populacji Warszawy. W szczytowym momencie w mieście zatrzymało się około 300 tys. osób, którym trzeba było udzielić pomocy: od zwykłej informacji po opiekę szpitalną.

Trzy miesiące temu zaczęła się wojna i od samego początku Warszawa pomagała, jak mogła naszym sąsiadom z Ukrainy. Niepokoi mnie jedno - słyszę, że ten kryzys powoli się kończy. My mamy zupełnie inne wrażenie, że w pewnym sensie się dopiero zaczyna, dlatego że konieczne są działania długofalowe i długoterminowe. Dzisiaj musimy określić, jakie będą potrzeby w przyszłości, bo nasi goście zostaną u nas na dłużej - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jak czytamy w raporcie, w trzech punktach recepcyjnych udzielono do końca maja pomocy łącznie 338 tys. osobom. Pracowało tam ponad 14 tys. wolontariuszy i wolontariuszek. Miejskie punkty noclegowe zapewniły łącznie prawie 160 tys. noclegów w 33 lokalizacjach. W szczycie kryzysu miasto dysponowało 3201 miejscami dziennie.

Mieszkańcy Warszawy zgłosili do miejskiej bazy 5301 ofert mieszkań dla uchodźców. Po weryfikacji ponad 1000 mieszkań zostało zasiedlonych. Ponad 10 tys. dzieci ukraińskich znalazło miejsce w warszawskich szkołach podstawowych, a 36 proc. uchodźców znalazło już w stolicy pracę.

Stołeczny ratusz zaznacza, że ogromnym wyzwaniem dla miasta w związku z trwającą sytuacją pozostaje to, jak zintegrować nowych mieszkańców, którzy stanowią około 10 proc. populacji miasta, i zachować przy tym jakość usług.

Problem ten dotyczy wszystkich obszarów funkcjonowania Warszawy: od transportu miejskiego, przez edukację po bezpieczeństwo publiczne. Dla przykładu: infrastruktura szkolna jest na granicy swoich możliwości. Znalezienie i zatrudnienie setek nowych nauczycieli oraz rozbudowa lub budowa kilkudziesięciu nowych placówek to działania wymagające czasu i ogromnych środków - podkreślają urzędnicy.

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, mówi, że "to, co władze miasta mogą zrobić na poziomie samorządowym, już realizują - na bardzo wielu płaszczyznach. Ale potrzebne są rozwiązania systemowe". To kolejny raz, kiedy władze Warszawy apelują o konkretne rozwiązania na poziomie państwowym. Chodzi przede rozliczenie się z długiej listy wydatków, jakie miasto poniosło w związku z pojawieniem się uchodźców.

Z raportem możecie zapoznać się w całości TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto