18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie niepubliczne nie są wcale takie złe [PORADNIK]

Magda M. Maciejczyk
Fot. Tomasz Hołod/Polskapresse
Jeśli nie uda ci się podjąć studiów w państwowej szkole, nie trać zapału i rozważ oferty uczelni niepublicznych. Wśród nich znajdują się uczelnie nie gorsze od państwowych politechnik i uniwersytetów, a czasami lepsze.

Do niedawna odpowiedź na pytanie, jaką szkołę wybrać, publiczną czy niepubliczną, była jednoznaczna. Dyplom ukończenia tej pierwszej dużo więcej znaczył na rynku pracy. Dzisiaj z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" przez Pentor Research International wynika, że jedynie około 20 proc. pracodawców zwraca uwagę na to, jaką uczelnię skończył kandydat, a także w jakim trybie (dziennym czy zaocznym).

Zobacz koniecznie: Rekrutacja na studia: uważaj na te kierunki

Dużo bardziej liczy się znajomość języków obcych, odbyte praktyki, staże czy kompetencje w dziedzinie komunikacji interpersonalnej. Dlaczego jeszcze warto rozważyć programy studiów oferowane przez uczelnie prywatne? W Polsce funkcjonuje około 320 szkół wyższych niepublicznych, które kształcą jedną trzecią polskich studentów. Większość to uczelnie zawodowe - ponad 300. 15 z nich to uczelnie akademickie.

Jakie są zalety?
Dzięki coraz większej liczbie oferowanych programów i kierunków studiów uczelnie prywatne są w stanie konkurować z ofertą tych publicznych. Posiadają lepszą organizację i pomagają w znalezieniu praktyk i pracy po studiach. Kandydatów przyciąga także duża liczba godzin lektoratów, która na uczelniach państwowych jest regularnie zmniejszana, lepsza organizacja studiów oraz mniejsze grupy na zajęciach. Jeżeli chodzi o kadrę, wykładowcami są często osoby, które prowadzą zajęcia także na uczelniach państwowych.

Studenci szkół prywatnych potrafią świetnie pracować zespołowo, są asertywni, kreatywni, przedsiębiorczy, łatwiej nawiązują kontakty z innymi i często charakteryzują się zdolnościami przywódczymi. Warto wiedzieć też, że wielu studentom prywatnych uczelni udaje się przenieść na państwową po pierwszym bądź drugim roku studiów. Jest to możliwe, o ile w szkole państwowej zwolni się miejsce, np. jeśli ktoś nie zaliczy egzaminów.

Czytaj także: SGH i Microsoft otwierają nowy kierunek studiów podyplomowych

Wady

Studia na prywatnych uczelniach są płatne. Studia zaoczne i szkoły prywatne nie mają takiego prestiżu i dobrej opinii jak wieloletnie uniwersytety, politechniki i akademie. Poza tym poziom grup może okazać się dość niski, jeżeli trafimy na grupę, w której większość to najgorsi maturzyści, którzy nie dostali się na żaden inny kierunek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto