Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udar słoneczny. Jakie są objawy? Jak leczyć udar słoneczny? Co robić?

Konrad Dąbrowski
Udar słoneczny. Jakie są objawy? Jak leczyć udar słoneczny? Co robić?
Udar słoneczny. Jakie są objawy? Jak leczyć udar słoneczny? Co robić? ARCHIWUM Polska Press Grupy
Fala upałów nieustannie utrzymuje się w Warszawie. Słoneczna pogoda to doskonały pretekst do wyjazdów nad wodę, spędzania czasu na świeżym powietrzu czy plenerowych aktywności sportowych. Trzeba jednak pamiętać, że upały mogą być niebezpieczne. Warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy udaru słonecznego, jak chronić się przed udarem i jak leczyć skutki udaru słonecznego. Szczegóły w artykule poniżej.

Czym jest udar słoneczny?

Zbyt długie przebywanie na świeżym powietrzu podczas wysokich temperatur i nadmiernego działania promieni słonecznych grozi przegrzaniem organizmu, które może doprowadzić do udaru cieplnego. Objawy udaru słonecznego to wzrost temperatury ciała powyżej 40 stopni Celsjusza, zaburzenia świadomości, majaczenie, a nawet napady padaczki lub śpiączka.

Udar słoneczny rozróżnia się na dwie postaci:

  1. zwyczajną
  2. powysiłkową

.

Ta pierwsza dotyczy częściej u osób starszych, które mają problemy z krążeniem. Postać powysiłkowa występuje u osób młodych, które podczas pracy fizycznej lub aktywności ruchowej narażone są na nadmierną ilość promieni słonecznych i wysokie temperatury.

Udar słoneczny, a wyczerpanie upałem – różnice

Wiele osób błędnie definiuje wyczerpanie upałem jako udar cieplny. Objawy wyczerpania cieplnego to osłabienie, nudności, złe samopoczucie, czy krótkotrwałe omdlenia. Ponadto warto zwrócić uwagę na temperaturę ciała. Jeśli nie przekracza ona 40 stopni celsjusza nie powinniśmy martwić się o udar. Ponadto podczas wyczerpania upałem odczuwamy wysoką potliwość, zaś w przypadku udaru skóra jest wysuszona i gorąca.

Jak pomagać przy udarze słonecznym?

Osoba, która doświadczyła udaru słonecznego powinna jak najszybciej doprowadzić do schłodzenia organizmu. Nie pomogą w tym leki przeciwgorączkowe. Najprościej będzie zanurzyć chorego w zimnej wodzie – wannie lub zbiorniku wodnym, kiedy objawy upały wystąpiły na świeżym powietrzu. Warto też owinąć ciało osoby poszkodowanej w namoczone w zimnej wodzie tkaniny, bądź umieścić pojemniki z lodem pod jej pachami i w pachwinach.

Jeśli jest to możliwe, osoba u której wystąpiły objawy udaru słonecznego powinna przyjmować dużo płynów. Ważne, aby została ułożona w bezpiecznej pozycji, ponieważ mogą u niej wystąpić wymioty.
Należy pamiętać, aby zawsze w takim przypadku wezwać pomoc medyczną. Jeżeli poszkodowany udarem nie może samodzielnie się napić, płyny i elektrolity powinny zostać podane dożylnie. Chorzy wymagają obserwowania czynności życiowych oraz nieustannego sprawdzania głębokiej ciała. W wielu przypadkach medycy podają też leki przeciwpadaczkowe i stosują specjalistyczne zabiegi.

Jak pomagać przy wyczerpaniu upałem?

Jeżeli doświadczyliśmy wyczerpania upałem wystarczy, że schowamy się w chłodnym pomieszczeniu oraz przyjmiemy dużą ilość płynów oraz elektrolitów. W tym wypadku też powinniśmy poprosić o pomoc medyków, ponieważ zwykłe nawadnianie drogą doustną może być nieskuteczne.

Jak chronić się przed udarem słonecznym?

Trzeba pamiętać, że udar słoneczny to poważne schorzenie, które w wielu przypadkach doprowadza do śmierci. Nie można bagatelizować tematu ochrony przed słońcem. Podczas upałów ważne jest przebywanie w chłodnych, wietrzonych pomieszczeniach. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać w nagrzanych autach dzieci i zwierząt. Przy wystąpieniu nadmiernych promieni słonecznych, aktywność fizyczną warto przełożyć na inny termin lub ograniczyć ją do minimum.

CZYTAJ TEŻ: Kurtyny wodne, Warszawa. W tych miejscach się ochłodzicie! [LISTA]

    Picie dużej ilości chłodnej wody to podstawa podczas upałów. Dobrym sposobem uzupełniania płynów są również napoje izotoniczne – posiadają wysoką ilość soli, która podczas upałów jest wypacana z organizmu.


    CENTER COMPONENT {"params":{"text":"Zobaczcie też: ","id":"zobaczcie-tez"},"component":"subheading"}

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Dołącz do nas na X!

    Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

    Obserwuj nas na X!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wideo
    Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto