Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UJ ma wielki majątek

Katarzyna Sosnowska, Paulina Rybka, sak
Majątek Uniwersytetu Jagiellońskiego jest spory. Dotarliśmy do imponującej listy nieruchomości najstarszej polskiej uczelni. Ile są warte? Okazuje się, że nie wiedzą tego nawet na samej uczelni.

Majątek Uniwersytetu Jagiellońskiego jest spory. Dotarliśmy do imponującej listy nieruchomości najstarszej polskiej uczelni. Ile są warte? Okazuje się, że nie wiedzą tego nawet na samej uczelni. - Potrzebna jest bieżąca wycena biegłego, której nie posiadamy - nie ukrywa Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka prasowa UJ. Według analityków rynku posiadłości UJ mogą być warte ponad miliard złotych! Dodają także, że uczelnia niezbyt rozsądnie nimi zarządza.

Krakowski Uniwersytet jest bogatszy od innych polskich uczelni. Wystarczy zobaczyć na skąpą listę obiektów Uniwersytetu Warszawskiego, które są wycenione na ok. 307 mln złotych. Może dlatego uczelnia ze stolicy, w przeciwieństwie do UJ, radzi sobie z liczeniem. Majątek UJ podliczają za to sprawnie specjaliści. - Ich posiadłości to, przy ostrożnych szacunkach, od kilkuset milionów do nawet ponad miliarda złotych - ocenia Krzyszof Bartuś, analityk rynku nieruchomości z Instytutu Analiz "Monitor Rynku Nieruchomości".

- Same kamienice w centrum mogą kosztować ponad 150 mln zł - szacuje. Zamek i baszta w Przegorzałach, zabytkowe kamienice w sercu Krakowa, dwór w Modlnicy, domy wypoczynkowe w Zakopanem, a nawet obora w Ochotnicy Górnej - to tylko część tej listy. Uniwersytet trzyma się ich kurczowo, zwłaszcza kamienic w centrum. Chce je modernizować, co - zdaniem Bartusia - nie jest dobrą polityką. - Kamienice warte są przeciętnie po ok. 10 mln - wylicza. - Metr kwadratowy w obrębie Plant ma taką wartość jak trzy metry na Ruczaju - szacuje.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby ich sprzedaż, a zarobione w ten sposób pieniądze można byłoby zainwestować w nowoczesne budynki na obrzeżach miasta. - W pierwszej kolejności powinni sprzedać domy gościnne - proponuje Piotr Krochmal, analityk rynku nieruchomości. Uniwersytet ma takich wiele. Przy ulicy Łobzowskiej, Alejach Trzech Wieszczy, na pl. Inwalidów. Poza tym uczelnia posiada domy wypoczynkowe w Zakopanem, Rabce i Ustroniu. Władze uczelni nie zamierzają się ich pozbywać. - Będziemy rezygnować tylko z wynajmowania budynków w centrum, ale nie mamy w planach sprzedaży własnych nieruchomości - wyjaśnia rzeczniczka.

Z listy budynków należących do Uniwersytetu
Zakopane, ul. Szymanowskiego 3, Dom Pracy Twórczej.
Zakopane, ul. Żeromskiego 28, dom wypoczynkowy.
Rabka, ul. Słoneczna 38, dom wypoczynkowy.
Rabka, ul. Słoneczna 40, Dom Pracy Twórczej.
Ustroń, ul. Pana Tadeusza 12, dom wypoczynkowy.
Dobczyce, stodoła. a Kraków, ul. Jodłowa 13, zamek, baszta i ośrodek wypoczynkowy.
Modlnica, dwór.
Nowy Sącz, budynek mieszkalny.
Łazy, stacja naukowa i pokoje gościnne.
Kraków, ul. Orla 171, fort dydaktyczno-gospodarczy, obserwatorium astronomiczne.
Ochotnica Górna, obora murowano-drewniana.
Kraków, al. Mickiewicza 11, hotel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto