Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińscy uchodźcy w Warszawie. Ogromny przyrost ludności w stolicy. Jak miasto radzi sobie z organizacją pomocy uchodźcom?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
W ciągu ostatniego miesiąca nastąpił największy wzrost liczny ludności w Warszawie od wielu lat - aż o około 17 procent. To wszystko związane z inwazją Rosji na niepodległą Ukrainę. Warszawski ratusz podsumowuje działalność miasta od momentu wybuchu wojny i podaje konkretne liczby. Niektóre pytania pozostają jednak wciąż bez odpowiedzi. Jak wygląda sytuacja Ukraińców w Warszawie? Sprawdzamy.

Według szacunków ratusza w stolicy zatrzymało się około 300 tysięcy uchodźców. Natomiast przez Warszawę przewinęło się już zdecydowanie ponad pół miliona osób. Do tej pory z miejskiej oferty pobytu lub noclegu skorzystało niemal 41 tys. ukraińskich uchodźców. W obiektach przygotowanych przez Warszawę zakwaterowanych jest obecnie ponad 1,5 tys. osób, z czego 40 procent stanowią dzieci.

Na briefingu prasowym, zorganizowanym 9 marca w ratuszu, Rafał Trzaskowski apelował o systemowe rozwiązania od rządu i zakończenie pospolitego ruszenia. Mówił, że Warszawa ma zbyt małe moce przerobowe, żeby wszystkiemu sprostać. Zapytany jednak przez nas o bazę noclegową w biurowcu Ilmet, w pobliżu dworca Warszawa Centralna, na 250 miejsc, nie odpowiedział. Ponownie zwracał się o systemowe rozwiązania. Być może jednak, gdyby miasto skoordynowało działania z udostępniającymi tam miejsca baza mogła by być jeszcze większa.

Od 16 marca br. ukraińscy uchodźcy mogą ubiegać się o nadanie numerów PESEL. Od tego momentu w stolicy otrzymało je 15,5 tys. osób, z czego wczoraj niemal 3 tys. Formalności związanych z nadaniem numeru PESEL można dopełnić zarówno w punktach uruchomionych w każdej z warszawskich dzielnic, jak i na Stadionie Narodowym. Każdego dnia obywatele Ukrainy rejestrują się również w Punkcie Obsługi Obywateli Ukrainy Powiatowego Urzędu Pracy m.st. Warszawy, uruchomionym 15 marca br. przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Tylko wczoraj zarejestrowano 71 osób (88 skorzystało z pośrednictwa pracy), a od momentu uruchomienia punktu – łącznie 409 osób.

Ukraińskie dzieci uczą się w warszawskich szkołach. Ile miejsc zostało?

Według szacunków ratusza około 35% uchodźców stanowią dzieci i młodzież do 18 roku życia. Wzrost tej grupy osób widać też w szkołach. Naukę podjęło w nich 12,5 tys. ukraińskich uczniów. Każdego dnia przybywa tam kolejnych kilkaset osób. Rośnie też liczba oddziałów przygotowawczych w warszawskich placówkach oświatowych – obecnie jest ich ponad 120.

– Przyjęcie do warszawskich placówek wszystkich uczniów z Ukrainy w krótkim czasie jest niemożliwe. Około 70 tys. miejsc trzeba będzie zorganizować w Warszawie. Trzeba będzie stworzyć prawie 3 tys. oddziałów – powiedziała dzisiaj w Radiu dla Ciebie wiceprezydent Renata Kaznowska.

W podwarszawskim Nadarzynie działa dodatkowo największy punkt dla uchodźców w Polsce. Ponad 20 tysięcy miejsc i ogromne centrum relokacji w PTAK Warsaw Expo. Podobnie jak w Warszawie nie jest to obóz dla uchodźców tylko centrum relokacyjne. Dlatego są tam punkty, w których uchodźcy mogą uzyskać informacje, gdzie mogą zatrzymać się dłużej, otrzymać dalszą pomoc, szukać pracy etc. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda sytuacja w centrum relokacji, gdzie udał się nasz fotoreporter.

PTAK Warsaw Expo. Największy punkt dla uchodźców. Ponad 20 t...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto