Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UKSW z nowoczesnym sprzętem. Uniwersytet zyskał drukarkę 3D do metali. To jedyne takie urządzenie w naszej części Europy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Nowoczesna drukarka 3D Aconity MINI
Nowoczesna drukarka 3D Aconity MINI UKSW
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zyskał kolejne nowoczesne urządzenie. Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW wzbogaciło się o drukarkę 3D do metali. To pierwsza taka instalacja w naszej części Europy. Do czego dokładnie będzie służyć Aconity MINI, czyli nowo zakupiona drukarka 3D do metali? Sprawdźcie w artykule poniżej.

Urządzenie Aconity MINI do wytwarzania przyrostowego w technologii topienia laserowego w złożu proszku - potocznie nazywane drukarką 3D w metalu - to urządzenie firmy Aconity GmbH. Jak podkreślają eksperci z UKSW, sprzęt jest szczególnie interesujący i obiecujący dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki.

Aconity MINI może wytwarzać obiekty metaliczne z powszechnie stosowanych w przemyśle stopów tytanu, aluminium czy stali, ale jego największą zaletą jest pełna otwartość umożliwiająca kontrolę dowolnego parametru i możliwość dostosowania wielu parametrów niedostępnych w innych urządzeniach produkcyjnych - wyjaśnia dr inż. Bartłomiej Wysocki z Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW.

Urządzenie zakupione przez nasz Uniwersytet umożliwia analizę procesu topienia laserowego w złożu proszku i kontrolę przemian fazowych, które zachodzą w materiałach dzięki zastosowaniu platformy grzanej do temperatury 800 C. Jako jedyne na rynku Aconity MINI umożliwia szeroki zakres kontroli ogniskowej oraz przepływu gazów ochronnych. Dzięki temu może upodabniać się do innych urządzeń, a tym samym opracowane na nim parametry mogą być przenoszone na inne większe urządzenia produkcyjne. Ponadto dzięki zastosowaniu wibracyjnego rozgarniacza proszku umożliwia ono pracę z nanomateriałami, a redukcja wielkości platformy umożliwia pracę nawet z bardzo niewielkimi ilościami eksperymentalnych materiałów, które zawierają pierwiastki ziem rzadkich czy metale szlachetne.

Najnowocześniejsza drukarka 3D do metali znajduje się w Laboratorium Druku 3D w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym na kampusie UKSW w Dziekanowie Leśnym.

Oprócz drukarek 3D znajdą się tam m.in. superkomputer CATO, narzędzia do tworzenia trójwymiarowych materiałów interaktywnych, zaawansowane oprogramowania komputerowe czy nowoczesny sprzęt RTV. W ramach projektu stworzone zostaną dedykowane dziedzinom technicznym sale oraz laboratoria m.in. wielkoskalowego przetwarzania danych, cyberbezpieczeństwa, systemów łączności czy metod numerycznych i analiz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto