Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Lecha Kaczyńskiego ponownie zamiast Trasy Łazienkowskiej. Padł wyrok sądu w sprawie dekomunizacji

Konrad Dąbrowski
Dyskusję nad nazwą ulicy, niegdyś zwaną Armii Ludowej, można już nazwać istnym festiwalem absurdów. Była Armii Ludowej ponownie będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego, choć jeszcze w tym roku radni zdecydowali, że ulicę nazwą Trasą Łazienkowską. Zdaniem wojewody mazowieckiego zmiany dokonano bezprawnie. Rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny i to za jego sprawą powrócimy do poprzedniej nazwy. Szczegóły w artykule poniżej.
Dyskusję nad nazwą ulicy, niegdyś zwaną Armii Ludowej, można już nazwać istnym festiwalem absurdów. Była Armii Ludowej ponownie będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego, choć jeszcze w tym roku radni zdecydowali, że ulicę nazwą Trasą Łazienkowską. Zdaniem wojewody mazowieckiego zmiany dokonano bezprawnie. Rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny i to za jego sprawą powrócimy do poprzedniej nazwy. Szczegóły w artykule poniżej. Łukasz Kowalski / archiwum Polska Press Grupy
Ulica Lecha Kaczyńskiego ponownie zamiast Trasy Łazienkowskiej. Dyskusję nad nazwą ulicy, niegdyś zwaną Armii Ludowej, można już nazwać istnym festiwalem absurdów. Była Armii Ludowej ponownie będzie nosić imię Lecha Kaczyńskiego, choć jeszcze w tym roku radni zdecydowali, że ulicę nazwą Trasą Łazienkowską. Zdaniem wojewody mazowieckiego zmiany dokonano bezprawnie. Rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny i to za jego sprawą powrócimy do poprzedniej nazwy. Szczegóły w artykule poniżej.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Od kiedy istnieje ulica Lecha Kaczyńskiego?

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie formalnie pojawiła się w listopadzie 2017 r. Wtedy w ramach dekomunizacji nazwę zmieniło ok. 50 ulic. Armia Ludowa stała się wówczas ul. Lecha Kaczyńskiego. Rada Miasta zaskarżyła decyzję i opowiedziała się za zmianą nazwy ul. Kaczyńskiego.

Ulica Lecha Kaczyńskiego - dlaczego zniknęła?

Przypomnijmy, że ulica Lecha Kaczyńskiego była pomysłem Zdzisława Sipery, wojewody mazowieckiego. W maju 2018 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny pozytywnie rozpatrzył wniosek zaskarżający decyzję Sipery. Skarga została złożona przez Radę Warszawy. WSA postanowił uchylić decyzję wojewody, co oznaczało powrót do nazwy nadanej po dekomunizacji czyli Trasy Łazienkowskiej.

Ulica Lecha Kaczyńskiego ponownie w Warszawie

Mimo to, wojewoda nie odpuścił walki o nazwę ulicy w Śródmieściu Południowym. Zdzisław Sipera dopatrzył się bezprawnych działań radnych w sprawie zmiany nazwy ulic z Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Wojewódzki Sąd Administracyjny tym razem przychylił się do zdania Sipery, stwierdzając, że radni faktycznie złamali prawo. Oznacza to, że ulica, przynajmniej na razie, ponownie będzie nosić nazwę byłego prezydenta Polski.

Radni naruszyli prawo zmieniając nazwę ulicy, nie uzyskując uprzednio niezbędnej opinii IPN oraz wojewody mazowieckiego. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest nieprawomocny.

Zobacz też: Prawie 50 ulic od dzisiaj ma nową nazwę. Zmiany dotyczą niemal wszystkich dzielnic[PEŁNA LISTA ULIC]


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto