Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Ordona wzbudza kontrowersje. Chodzi o hałas i zniszczony, zabytkowy bruk. Miasto tłumaczy, mieszkańcy mają jednak wątpliwości

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Zabytkowa ulica Ordona stała się trasą dojazdową do kilku przedsiębiorstw. Drogę każdego dnia przemierza wiele samochodów ciężarowych. To powoduj ogromny hałas i zniszczenia bruku. W tej sprawie interweniowali zarówno mieszkańcy, jak i radni. Stołeczny ratusz odpowiada na interpelację i tłumaczy, że wyłączenie z ruchu ulicy Ordona nie jest możliwe. Pojawiają się jednak wątpliwości.

Ulica Ordona na przestrzeni ostatnich lat znacznie się zmieniła. Zamiast małej uliczki przy terenach kolejowych jest to teraz ruchliwy fragment dzielnicy Wola, a osiedle Odolany zabudowywane jest nowymi budynkami. Jest tam coraz więcej mieszkańców. Jak pisaliśmy już z początkiem października, borykają się oni z ogromnym hałasem generowanym przez samochody ciężarowe, poruszające się po bruku. Wiele do życzenia pozostawia także stan zabytkowej nawierzchni.

W sprawie trudnej sytuacji okolicznych mieszkańców głos zabrała m.in. warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska, która wystosowała do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego interpelację.

Ulica Ordona. "Mieszkańcy budzeni każdej nocy przez betoniarki"

W piśmie możemy przeczytać m.in. o tym, że mieszkańcy Ordona budzeni są każdej nocy przez betoniarki pędzące po zabytkowej nawierzchni brukowanej.

Ulica Ordona wzbudza kontrowersje. Chodzi o hałas i zniszczo...

"Wszystkie nasze balkony są pokryte pyłem, nie możemy pracować z domu, bo nieustanny hałas to uniemożliwia. Nie pomaga wzmocnienie czy zamykanie okien" – argumentowała radna.

Ulica Ordona. Miasto odpowiada, mieszkańcy mają wątpliwości

Stołeczny ratusz w odpowiedzi na pismo Agaty Diduszko-Zyglewskiej tłumaczy, że funkcjonowanie obok siebie osiedli mieszkaniowych i obiektów przemysłowych zawsze było problematyczne.

Dlatego, jak wynika z odpowiedzi, władze miasta miały podjąć rozmowy z przedstawicielami przedsiębiorców działającymi na tym terenie, w celu wybudowania drogi technicznej, która odciążyłaby ulicę Ordona z ruchu ciężarowego.

Jednak jak zwraca nam uwagę pan Marcin, jeden z okolicznych mieszkańców, tekst jest przekopiowany z odpowiedzi na podobną interpelację, która wpłynęła… dwa lata wcześniej. Zarówno w odpowiedzi ratusza z października br. roku, jak i pisma z 1 marca 2021 roku wystosowanego przez dyrektora biura Polityki Mobilności i Transportu, które dotarło do naszej redakcji, czytamy:

"W ostatnim czasie wydana została opinia do koncepcji przebiegu oraz geometrii wspomnianej drogi, co stanowi kolejny krok w dążeniu do rozwiązania sytuacji. Należy przy tym pamiętać, że choć podjęte zostały działania zmierzające w przyszłości do stworzenia drogi alternatywnej, tym niemniej ich efekt jest oddalony w czasie. Konieczność dopełnienia wszelkich formalności i uzgodnień sprawia, że nie da się tego uzyskać w bardzo krótkim czasie".

Poniżej władze miasta argumentują, że "ul. Ordona stanowi jedyny możliwy dojazd do przedsiębiorstw położonych w obrębie ul Gniewkowskiej, zatem do czasu zrealizowania drogi technicznej brak jest możliwości wyłączenia ul. Ordona z użytkowania przez pojazdy ciężarowe".

Mieszkańcy mają tutaj wątpliwości. W sieci można znaleźć informacje, że inne drogi dojazdowe (od ul. Gniewkowskiej) były już w przeszłości praktykowane np. w czasie remontu ulicy Ordona. Z końcem września ubiegłego roku Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że w związku z remontem południowego odcinka ulicy Ordona wprowadzono tam objazdy.

Przypomnijmy, że zalecenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczą rozebrania nawierzchni oraz podbudowy i ponownego ułożenia kostki. Powyższe prace utrzymaniowe powinny zostać ukończone do końca 2023 roku. Od roku 2017 ulica Ordona wpisana jest do rejestru zabytków. Zarząd Dróg Miejskich zaproponował wykreślenie arterii z listy, bo to, by możliwe było zastąpienie kostki brukowej, materiałem po którym pojazdy ciężarowe mogłyby jeździć ciszej. Jednak zgodny na to nie wydał wtedy Wojewódzki Konserwator Zabytków.

"W celu poprawy komfortu życia mieszkańców ul. Ordona zostanie przeanalizowana możliwość wprowadzenia doraźnych rozwiązań, które mógłby przyczynić się do ograniczenia hałasu, a jednocześnie nie będą oznaczały paraliżu przedsiębiorstw usytuowanych na Odolanach" – podaje w odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Będziemy przyglądać się tej sprawie dalej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto